20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

“Πράσινη” παρηγοριά

Ένα ξέσπασμα στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου και η σπουδαία εμφάνιση του Νέντοβιτς, έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να νικήσει την ΑΕΚ με 79-73 και να καταλάβει την τρίτη θέση στο Super Cup, αφήνοντας την Ένωση τέταρτη και χωρίς νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος ανάμεσα σε δύο ομάδες, που είναι φανερό ότι ακόμα ψάχνονται. Ο Γιώργος Βόβορας άφησε εκτός 12άδας τον Πιερ Τζάκσον και εμπιστεύτηκε το κουμάντο του Παναθηναϊκού στους Σαντ Ρος, Μποχωρίδη, ενώ είχε διαθέσιμο και τον Καλαϊτζάκη. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στη 12άδα της ΑΕΚ αντί του Κατσίβελη σε σχέση με τον ημιτελικό με τον Προμηθέα.

Ο Σαντ Ρος εξουδετέρωσε τον Λάνγκφορντ στην άμυνα, όμως αυτός που έβγαλε τον Αμερικανό εκτός αγώνα στο ξεκίνημά του ήταν ο Νέντοβιτς. Του έβαλε 5 σερί πόντους και ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να τον αποσύρει προτιμώντας να θωρακίσει την άμυνά του. Ο Παναθηναϊκός με τους πόντους του Νέντοβιτς και εκμεταλλεόμενος την αστοχία της ΑΕΚ πήρε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ένα προβάδισμα πέντε πόντων (20-15), το οποίο η Ένωση εκμηδένισε χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα των Ματσιούλις και Λοτζέσκι, που την έφεραν μπροστά στο 10' με 21-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες φάνηκαν να συνδέονται με το καλάθι από τη γραμμή του τριπόντου και η μονομαχία τους εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπη. Τα τρίποντα του Λοτζέσκι, που είχε ζεσταθεί, και του Ματσιούλις έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με 31-27 στο 14', αλλά ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε. Βοηθήθηκε και απο το ότι πήγαινε πολύ πιο συχνά στη γραμμή των βολών (21-10 οι βολές υπέρ των "πρασίνων" στο πρώτο μέρος, ο Γκίκας αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 18' έχοντας παίξει όλα κι όλα 8,5 λεπτά) και ήταν εύστοχος από αυτή, ωστόσο είναι επίσης αλήθεια ότι ο Νέντοβιτς ήταν σε καλή βραδιά και ο Κασελάκης ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις από τη θέση "4".

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 43-35 στο 18', αλλά όχι μόνο δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα, αντιθέτως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Υπεύθυνος γι' αυτό ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, που επέστρεψε από τον πάγκο και πέτυχε 8 πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, με αποτέλεσμα η Ένωση να προηγηθεί με 44-43 με τη λήξη του 20λέπτου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ έβαλε την μπάλα στο καλάθι, στον Μορέιρα, ο Λάνγκφορντ έδωσε κάποιες λύσεις και με την καλή της άμυνα μπόρεσε να χτίσει μια μικρή διαφορά. Στο 25' προηγήθηκε με 54-47 χάρη σε ένα τρίποντο του Ματσιούλις, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό. Η παρουσία του Παπαγιάννη στην πεντάδα τού έδωσε μεγαλύτερη οντότητα κάτω από τα καλάθια και στις δύο πλευρές του παρκέ, η άμυνα κράτησε την ΑΕΚ για 3,5 λεπτά χωρίς πόντο και με ένα σερί12-2 προηγήθηκε με 59-56 στο 29'.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 59-59 και στο τελευταίο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλει το νόμο του με αιχμή του δόρατος τον Φόστερ, που έδωσε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση με αποτέλεσμα στο 33' οι "πράσινοι" να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (71-61). Το χαμηλό σχήμα με τον Γιάνκοβιτς σε θέση "4" βοήθησε την ΑΕΚ να παίξει καλύτερη άμυνα, αλλά στην επίθεση οι επιλογές της δεν ήταν καλές ούτε τα ποσοστά της, παρόλο που ανανέωσε αρκετές επιθέσεις της με επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε ένα προβάδισμα 8-10 πόντων, αλλά μετά το ξέσπασμα στις αρχές της περιόδου άρχισε να συναντά μεγάλες δυσκολίες στο σκοράρισμα κι έτσι προς το τέλος η ΑΕΚ έκλεισε την ψαλίδα. Στο 38'30'' η Ένωση μείωσε 76-73 με τρεις βολές του Λάνγκφορντ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα, καθώς πήρε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, δίνοντας στην ΑΕΚ την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Όμως 35'' πριν από τη λήξη ο πρώτος διαιτητής Τόμι Σχινάς καταλόγισε ένα αυστηρό επιθετικό φάουλ στον Ζήση, αχρηστεύοντας την επίθεση της Ένωσης και δίνοντας τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να "κλειδώσει" τη νίκη του με τρίποντο του Παπαπέτρου 15'' πριν από το φινάλε.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Ο Μάρκους Φόστερ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στην τελευταία περίοδο για τον Παναθηναϊκό, όμως ο άνθρωπος που τον κουβάλησε στις πλάτες του σε όλο τον αγώνα και είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος σκόραρε 21 πόντους με 3/5 τρίποντα και έδειξε για μία ακόμα φορά ότι φέτος θα είναι ο πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 42% εντός παιδιάς και η ΑΕΚ με 37% κι αυτή η διαφορά των 5 ποσοστιαίων μονάδων ήταν κρίσιμη σε ένα κλειστό παιχνίδι σαν κι αυτό.