25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

«Πορτοκαλί» μπρέικ τίτλου στην Μαδρίτη (pic + vids)

Η Βαλένθια εμφανίστηκε σε τελικό πρωταθλήματος μετά την περίοδο 2002-2003 και βρήκε την καλύτερη δυνατή στιγμή να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη απέναντι στην Ρεάλ, μετά το φετινό 0-4, κερδίζοντας μέσα στην Μαδρίτη με 86-79, και ισοφαρίζοντας τους τελικούς σε 1-1. Πλέον οι «πορτοκαλί» έχουν δυο παιχνίδια στην έδρα τους για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα.

Με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κάνει τρομερή εμφάνιση (20 π., 6/9 διπ., 1/4 τριπ., 9 ριμπ.) η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεζ είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο (41-43), με την Ρεάλ Μαδρίτης να προσπερνάει στο σκορ για πρώτη φορά με 47-46 χάρη σε τζαμπ σουτ του Σέρχιο Γιούλ, πριν απαντήσει ο Ντούμπλιεβιτς και με έξι προσωπικούς πόντους γράψει το 47-52. Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στο 64-59 με πολύ δύσκολο τρίποντο του Γιούλ στα 50'', με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 64-61.

Η Βαλένθια προσπέρασε και πάλι με επιμέρους σκορ 2-9 με 66-70, για να κρατήσει τη νίκη, παρά το γεγονός ότι η Ρέαλ ισοφάρισε σε 79-79 με τον Γιούλ στο 1'24''. Από εκεί και πέρα ο Μαυροβούνιος Ντούμπλιεβιτς με 3 δικούς του πόντους έγραψε το 79-82 στα 32'', με τους Σάστρε και Σαν Εμετέριο με 4/4 βολές να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Εκτός από τον Ντούμπλιεβιτς, ο Σαν Εμετέριο είχε 14 πόντους (4/10 διπ.), με τον Ουίλ Τόμας να έχει 11 πόντους (2/4 τριπ.). Παίκτης κλειδί ήταν ο Οριόλα με 10 πόντους (4/7 διπ.). Για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που πρέπει να ψάξει ένα μπρέικ στην Βαλένθια, ο Γιούλ είχε 22 πόντους με 5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, με τον Φελίπε Ρέγιες να σκοράρει 14 πόντους με 5/5 δίποντα.