20.1 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Πολυφωνική Μπαρτσελόνα (vids, pics)

H Μπαρτσελόνα μετά την εντός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα, επέστρεψε στις νίκες μέσω της Liga Endesa. Επικράτησε 94-83 της Ουνικάχα Μάλαγα με έξι παίκτες της να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Στον αγώνα που έκλεισε την 18η αγωνιστική η Εστουδιάντες νίκησε την Ιμπεροστάρ Τενερίφη στην παράταση 98-96.

Εστουδιάντες-Ιμπεροστάρ Τενερίφη 98-96

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερες λύσεις, βρήκε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε μια διαφορά που την οδήγησε ως το θετικό αποτέλεσμα. Τρεις παίκτες θυμήθηκαν τον παλιό καλό εαυτό τους και οδήγησαν στη λίστα των σκόρερ: Ο Κέβιν Πάνγκος και ο Άνταμ Χάνγκα που σημείωσαν από 16 πόντους με τον πρώτο να μοιράζει και επτά ασίστ. Ο τρίτος της παρέας ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Σεραφέν πρόσθεσε 13 πόντους και από 10 είχαν οι Τόμιτς και Κούριτς. Η τελευταία προσθήκη της Ουνικάχα Μάλαγα, ο Μπόατραϊτ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους. Θετική παρουσία είχαν δύο πρώην "ερυθρόλευκοι": Ο Κάιλ Ουίλτζερ είχε 14 πόντους και ο Μπράιαν Ρόμπερτς 10.

CB Photo / V. Salgado

Ντέρμπι για πολύ γερά νεύρα έγινε στην Μαδρίτη. Η Εστουδιάντες πήρε πρώτη ένα μικρό προβάδισμα, η Ιμπεροσστάρ Τενερίφη έκανε την αντεπίθεσή της, προηγήθηκε 40-32 στο ημίχρονο και έδειξε πως μπορεί να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας. Τα πράγματα άλλαξαν όμως στην τέταρτη περίοδο. Ουίτινγκτον και Τζεντίλε έφεραν τον αγώνα στον πόντο (61-62, 33'47'') και σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τελος ο Κάνερ-Μέντλεϊ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους "φοιτητές" (69-68). Με 18'' στο ρολόι η Τενερίφη βρισκόταν στο +3 (76-79) με 1/ 2 βολές από τον Ροντρίγκο Σαν Μιγέλ. Ο Μπεϊράν έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους στον Κουκ, ο οποίος οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (79-79). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά (84-86), αλλά ένα λάθος και ένα άστοχο σουτ άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες (92-86) με κάτι λιγότερο απο ένα λεπτό για το τέλος. Οι νησιώτες το πάλεψαν ως το τέλος με την παλιά φρουρά να βγαίνει μπροστά, αλλά η Εστουδιάντες ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή και έφτασε στη νίκη. Ο Μπριθουέλα με 21 πόντους, ο Τζεντίλε με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ουίτινγκτον με 18 πόντους και ο Κάνερ Μέντλεϊ με 15 και 13 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με τον Αρτεάγκα να προσθέτει 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Κόλτον Άιβερσον με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χαβιέρ Μπεϊράν με 16 πόντους και 8 ασίστ και ο Τιμ Αμπρομάιτις με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.