27.2 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Ποδαρικό με κατοστάρα η Μπαρτσελόνα (vids, pics)

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με τον ιδανικό τρόπο στο 2018. Με νίκη και κατοστάρα εκτός έδρας και το τελικό 101-77 επί της Γκιπουζκόα για την 13η αγωνιστική της ACB. Στον έτερο αγώνα της ημέρας η Ουνικάχα Μάλαγα επιβλήθηκε της Βαλένθια στα τελευταία λεπτά με 74-67.

Γκιπουζκόα-Μπαρτσελόνα 77-101

Οι μπλαουγκράνα ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ιδιαίτερα και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα που αναζητούσαν. Σημαντικό ρόλο έπαιξε η παρουσία του Πέτερι Κοπόνεν, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ακολούθησε με 14 και 4 ριμπάουντ. Ο Άνταμ Χάνγκα (13), ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο (10) και ο Μοερμάν (10) ήταν επίσης διψήφιοι, ενώ ο Τομάς Ερτέλ μοίρασε 10 τελικές πάσες.

Ο Τσέρι με 14 ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ακολούθησαν σημειώνοντας από 10 πόντους οι Νορέλ, Σουίνγκ και Κλαρκ.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ουνικάχα Μάλαγα-Βαλένθια 74-67

Ντέρμπι ως το τελευταίο λεπτό έγινε στην Μάλαγα με την Ουνικάχα να φτάνει στη νίκη επί της Βαλένθια με 74-67. Ο Ράφα Μαρτίνεθ αποδείχθηκε καθοριστικός για την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς ο αρχηγός των "πορτοκαλί" αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για την ισοφάριση με το σκορ στο 70-67 και με 19'' για τη λήξη και στην εξέλιξη της φάσης έκανε αντιαθλητισμό στον Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 57-51 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άαρον Ντόρνεκαμπ με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε το παιχνίδι (57-57, 31'40''). Ο Νέντοβιτς οδήγησε στο 68-61 (36'20''), αλλά ο Βαν Ρόσομ απάντησε για το 68-67 (39'20''). Ο Βαζίνσκι και ο Νέντοβιτς είχαν 6/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και βοήθησαν την ομάδα τους να σφραγίσει τη νίκη με το τελικό 74-67.

Ο Νέντοβιτς είχε 14 πόντους, ΜακΚάλουμ και Βαζίνσκι πρόσθεσαν από 11, σε έναν αγώνα στον οποίο οι "πράσινοι" κυριάρχσαν κατά κράτος στα ριμπάουντ (42-25). Μαρτίνεθ και Βαν Ρόσομ σημείωσαν από 14 για την Βαλένθια και ο Βαν Ρόσομ πρόσθεσε 11.

(ACB Photo/M. Pozo)

*Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση Ουνικάχα Μάλαγα-Βαλένθια, ενώ η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί αύριο με τον αγώνα Μπασκόνια-Ρεάλ Μαδρίτης.