19.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

“Πνίγηκε” στα Κανάρια η Μπασκόνια (vids, pics)

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφη πάτησε το γκάζι, στην πορεία έχασε μια μεγάλη διαφορά, αλλά έμεινε όρθια και μπροστά στο δικό της κοινό επιβλήθηκε της Μπασκόνια 70-63 για την 12η αγωνιστική της Liga Endesa. Στον άλλον αγώνα που άρχισε την ίδια ώρα σήμερα η Βαλένθια νίκησε εκτός έδρας την Σαν Πάμπλο Μπούργος 87-77. Αργότερα σήμερα γίνονται οι αγώνες ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Χιπουσκόα και Ομπραντόιρο-Εστουδιάντες.

Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Μπασκόνια 70-63

Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θα μπορούσαν να κάνουν το ντέρμπι περίπατο. Πήραν διαφορά από την αρχή, έφτασαν στο 27-8 (10’) και 43-22 (17’30’’) κλείνοντας το πρώτο μισό με 7/13 δίποντα και 8/13 τρίποντα! Οι αντίστοιχοι αριθμοί για τους Βάσκους ήταν 4/12 και 2/15. Η αντίδραση από την Μπασκόνια ήρθε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Η Τενερίφη άρχισε να χάνει το ένα σουτ μετά το άλλο και η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους (47-35, 24’30’’) με ένα 11-2 στην αρχή της τρίτης περιόδου και τον Τζάνινγκ να μειώνει ακόμη περισσότερο (50-40, 28’50’’). Με 6’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Χουέρτας έκανε φάουλ, ο Πουαριέ χρεώθηκε με τεχνική ποινή στην συνέχεια (4ο φάουλ), όπως και ο προπονητής του Βέλιμιρ Περάσοβιτς και η Τενερίφη βρήκε την ευκαιρία να πάρει τρεις ξεκούραστους πόντους (55-42, 30’).

Ο Σενγκέλια πήρε προσπάθειες, δημιούργησε πρόβλημα με τα φάουλ που κέρδιζε (4 φάουλ ο Αμπρομάιτις στο 32’) και με το σκορ στο 57-45 (32’25’’) ο Τσους Βιδορέτα δέχθηκε τεχνική ποινή. Η Μπασκόνια συνέχισε και μείωσε στους τρεις πόντους (58-55, 35’10’’). O Χαβιέ Μπεϊράν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε μια ανάσα στην Τενερίφη (62-55, 36’30’’) και ήταν αυτός που έδωσε μία ακόμη λύση με τον Σενγκέλια να έχει οδηγήσει στο 62-60 (38'). Ο Ισπανός παίκτης του μήνα για την ACB ευστόχησε και πάλι (65-60) με ένα λεπτό να απομένει και ο Μπάσας το τελείωσε με 15'' να απομένουν γράφοντας το 70-60 πριν τη λήξη και το τελικό 70-63!

ACB Photo / A. Perez

Οι δύο...παλιοί ο Μπάσας και ο Μπεϊράν με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων με τον δεύτερο να έχει ακόμη 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Ο Τόρνικε Σενγκέλια που κάποια στιγμή έδειχνε να το έχει πάρει "προσωπικά" είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Ματ Τζάνινγκ.

Σαν Πάμπλο Μπούργος-Βαλένθια 77-87

Το δεύτερο δεκάλεπτο (16-26) έδωσε το προβάδισμα στην Βαλένθια (37-44) στα μισά του αγώνα με τον Ουίλ Τόμας να πρωταγωνιστεί. Οι «πορτοκαλί» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να βρεθούν στο +13 με την ολοκλήρωση και της τρίτης περιόδου (51-64).

Η Βαλένθια διατήρησε τις... αποστάσεις και έφτασε και στη νίκη με 87-77. Ο Τόμας κράτησε τον πρώτο ρόλο ως το φινάλε αφήνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Λαμπεϊρί πρόσθεσε 11 και από 10 είχαν οι Αμπάλδε και Βαν Ρόσομ. Ο Γιάραμαζ με 14 πόντους και οι Τόμπσον - Τσάντσαρ με 13 έκαστος ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.