24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Πλήρωσε τα λάθη του ο ΠΑΟΚ (pics)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 66-65 από την Μπαϊρόιτ στον άτυπο τελικό του «Expert Jakob Cup».

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε μπροστά με 64-65 ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα όμως με καλάθι του Μάρεϊ στα 23.8" η γερμανική ομάδα πήρε την νίκη. Για τον ΠΑΟΚ ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 17 πόντους με τον Κέβιν Ντίλαρντ να προσθέτει 12.

Ο "δικέφαλος" προηγήθηκε 57-65 στο 37' όμως υπέπεσε σε λάθη που του κόστισαν, με αποτέλεσμα να αντεπιτεθεί η Μπαϊρόιτ, που έφτασε σε σερί 9-0 και κατέκτησε το τουρνουά. Παρά την ήττα ο ΠΑΟΚ έδειξε σε καλή κατάσταση και θα μπορούσε να πάρει το ματς, αν ήταν περισσότερος προσεκτικός στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-39, 55-54, 66-65

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι:

Η ενημερωση της ΚΑΕ ΠΑΟΚ:

«Την δεύτερη θέση του “Expert Jakob Cup” κατέκτησε τελικά ο ΠΑΟΚ, καθώς γνώρισε την ήττα με 66-65 από την διοργανώτρια medi Bayreuth μετά από ένα πολύ κλειστό ματς. Ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Owen Klassen, προηγήθηκε με 57-65 στο 37΄, αλλά στο τέλος οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, προηγήθηκε με 21-23. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (37-39).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου η medi Bayreuth προηγήθηκε με 55-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα, καταφέρνοντας να κρατήσει τους Γερμανούς στους 2 πόντους μέχρι το 37΄, όταν και προηγήθηκε με 57-65, χάρη σε ένα καλάθι του Ζάρα. Οι Γερμανοί «έτρεξαν» ένα γρήγορο σερί (7-0), εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την γραμμή των βολών και μείωσαν στον πόντο (64-65), 1΄41΄΄ πριν την κόρνα της λήξης. Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, λόγω των κακών του επιλογών, αλλά και της σκληρής άμυνας των Γερμανών και έτσι η medi Bayreuth προηγήθηκε με 66-65 χάρη σε ένα καλάθι του Assem Marei 23.8΄΄ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και έτσι η διοργανώτρια medi Bayreuth κατέκτησε την πρώτη θέση του “Expert Jakob Cup”.

Medi Bayreuth: Robinson 6 (1), Cox 2, Linhart 8, Doreth 5 (1), Seiferth 4, Wachalski, Amaize, Brooks 16, York 17 (4), Marei 8

ΠΑΟΚ: Dillard 12 (2), Χρυσικόπουλος 18 (4), Krubally 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 5 (1), Καρράς 2, Triche 3 (1), Κόνιαρης 2, Jones 8».