20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Πετκίμ-Φενέρ 95-90: Στάση… Σμύρνη (vids)

Η ηρωική Πετκίμ Σπορ έκανε ένα τεράστιο ματς και λύγισε με 95-90 στην παράταση την Φενέρμπαχτσε, υποχρεώνοντάς τη στην τρίτη φετινή της ήττα και παίρνοντας μια τεράστια ανάσα.

Μια τεράστια νίκη απέναντι στην Φενέρ, ιστορικών διαστάσεων, πανηγυρίζει η Πετκίμ Σπορ, η οποία επικράτησε με 95-90 στην παράταση για το τρίτο θετικό αποτέλεσμα της σεζόν στο τουρκικό πρωτάθλημα, αλλά και την τρίτη ήττα των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που δέχθηκαν ένα ισχυρό «πλήγμα» στη Σμύρνη.

Η Πετκίμ μάλιστα ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη με 47-36 στο ημίχρονο, για να επιστρέψουν οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια και να οδηγήσουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με το 82-82. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχή και πήραν ένα τεράστιο αποτέλεσμα, με τον Γκάρι Μπράουν στους 27 πόντους με έξι ασίστ και τον Σον Αρμάν να ακολουθεί με 23 πόντους και έξι ασίστ, έχοντας πετύχει το κρίσιμο τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας για την ισοφάριση. Για τους ηττημένους, Μπούκερ και Μαχμούτογλου είχαν από 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82, 95-90 (παρ.)