17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Προμηθέας Π. 81-88: Με υπογραφή Ρογκαβόπουλου (vids, pics)

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό στα τελευταία λεπτά και σφράγισε την εκτός έδρας νίκη του Προμηθέα Πάτρας επί του Περιστερίου με 88-81 στην πρεμιέρα της Basket League. Ο Έλληνας διεθνής πήρε πάνω του επιθέσεις σε κρίσιμο σημείο του αγώνα και έδωσε το προβάδισμα που είχαν ανάγκη οι Αχαιοί.

Εναλλαγές στο προβάδισμα, νεκρά διαστήματα και για τις δύο ομάδες και αρκετές φάσεις που χάρισαν θέαμα χαρακτήρισαν από τα πρώτα λεπτά τον αγώνα στο ΚΓ «Α. Παπανδρέου». Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα πρώτα λεπτά με το 4-5 (2’20’’) να γίνεται 12-5 (4’) και αμέσως μετά 12-14 (6’45’’) και 17-14 (7’40’’). Ήταν μια συνθήκη που την είδαμε να επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά με τη μία ομάδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα και την άλλη να την προσπερνά.

Το πρώτο μισό έκλεισε 45-45, στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα άλλαξε χέρι πέντε φορές για να κλείσει 66-66 με τα σουτ των Χάγγινς και Αγραβάνη. To Περιστέρι προσπάθησε να ξεφύγει (77-72, 34'45''), αλλά η απάντηση ήταν και πάλι άμεση, αυτή τη φορά από τον Ρέι που με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 77-77 (35'30''), για να συνεχιστεί η μάχη. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο διαμόρφωσαν το 78-82 (37') και συνέχισε από τη γραμμή για το 78-83 (38'30''), ουσιαστικά δίνοντας τέλος στον αγώνα με τους Αχαιούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 81-88.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΑ: Με 1’56’’ να απομένει για την ολοκλήρωση του αγώνα τραυματίστηκε ο Τζος Χάγγινς, ο οποίος πέφτοντας στο παρκέ μετά από μια προσπάθεια για σουτ τριών πόντων και αποχώρησε με βοήθεια προς τον πάγκο, δείχνοντας πως πονάει στο οπίσθιο μηριαίο. Ο Προμηθέας Πάτρας έπαιξε χωρίς τον Γκάντι, ο οποίος τραυματίστηκε στη χθεσινή προπόνηση.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Κάρδαρης-Θεονάς

Δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88