16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 62-77: Με… “διπλό” Παπαγιάννη ήρθε το διπλό (pics+vids)

Νίκη με τρομερή άμυνα και "διπλό" Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός! Οι "πράσινοι" έκαμψαν την αντίσταση του μαχητικού για ένα ημίχρονο Περιστερίου και έφτασαν στην επικράτηση, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους στο δεύτερο μέρος, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στους 62 πόντους (62-77). Μεγάλο ματς από τον Γιώργο Παπαγιάννη που έκανε double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και με ιδιαίτερη ευστοχία στην επίθεση, απέκτησε διαφορά απέναντι στον Παναθηναϊκό και βρέθηκε να προηγείται με 9 στη λήξη της περιόδου (29-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό, κάλυψαν τη διαφορά που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι και βρέθηκαν στην ανάπαυλα ισόπαλοι με το Περιστέρι (41-41).

Ο Παναθηναϊκός... πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε την άμυνα του και με τον Μέικον να είναι... ζεστός, ανέβασε στροφές κλείνοντας την περίοδο στο +10 (53-63).  Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά και με τον Παπαγιάννη σε μεγάλη μέρα έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-62.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο ψηλός του Παναθηναϊκού γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, κάνοντας double-double και οδηγώντας τους "πράσινους" στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77.