26.1 C
Κυριακή, 23 Ιουνίου, 2024

Περιστέρι – εξπρές!

Η φοβερή και τρομερή επιστροφή του Περιστερίου στα σαλόνια συνεχίστηκε με το 71-62 επί του Χολαργού στην πρώτη αναμέτρηση των νεοφώτιστων. Είχε  χαρακτήρα ντέρμπι το, πολύ νευρικό στην μεγαλύερή του διάρκεια, ματς για ένα ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και είχαν μπλοκάρει τους γηπεδούχους, ο οποίοι όμως πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 3/3 επιβεβαιώνοντας ότι έχουν πολύ μεγάλες δυνατότητες, πληρότητα και ποιότητα.

Ο Χολαργός κατάφερε να πάει το παιχνίδι σε έναν χαμηλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, να απομονώσει τελείως τον Χάροου από την υπόλοιπη ομάδα του Περιστερίου, να ελέγξει τα ριμπάουντ και να σουτάρει καλά. Ακρως ικανοποιητικό "πακέτο" δηλαδή για να ελέγξει και το ματς και το σκορ, να προηγηθεί με 16-12 στο δεκάλεπτο και με 30-27 στο ημίχρονο, έχοντας εκνευρίσει και βγάλει από τα νερά τους τους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι ήθελε κάποιον παίκτη να το... ξεσηκώσει και βρήκε περισσότερους από έναν στην τρίτη περίοδο. Από το 38-41 ήρθε ένα μεγάλο σερί 13-0, με τον Γκρέι να σέρνει τον χορό και τον Σίρκο να συνδράμει με μακρινά σουτ που είχαν λείψει στο πρώτο ημίχρονο. Το 51-38 αποδιοργάωνσε πλήρως τον Χολαργό, ο οποίος άργησε πολύ να συνέλθει και να αντιδράσει και έτσι το ματς πέρασε στην ιστορία με σχετική άνεση για το Περιστέρι.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ: Ο Ράιαν Χάροου ήταν από την αρχή στο... στόχαστρο του Χολαργού και το πλάνο εξουδετέρωσής του αποδεικνυόταν αποτελεσματικό. Το Περιστέρι έψαξε άλλον ηγέτη και ο Στίβεν Γκρέι αποδείχθηκε και πρόθυμος αλλά και ικανός για τον ρόλο, όντας ο πρωταγωνιστής του ξεσπάσματος - νίκης στην τρίτη περίοδο.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η τεράστια διαφορά στις βολές ήταν ένα στοιχείο του αγώνα, με το Περιστέρι να εκτελεί 37 και ο Χολαργός 18, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν και 15 λάθη που είναι σημαντικός αριθμός για εκτός έδρας παιχνίδι.