Η Όλντενμπουργκ πήρε το ντέρμπι του 1ου ομίλου της 9ης αγωνιστικής ίσως με μεγαλύτερη ευκολία από όσο θα περίμεναν οι Γερμανοί. Το θρίλερ της βραδιάς έγινε στο Αβελίνο όπου η Ναντέρ επιβλήθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις της ιταλικής ομάδας. Μεγάλο διπλό σημείωσε η Μπαϊρόιτ στη Γαλλία επί της Στρασμπούρ. Τις νίκες τις οποίες είχαν απόλυτη ανάγκη σημείωσαν ΑΕΚ επί της Βενέτσια και ΠΑΟΚ επί της Γκαζιαντέπ.

Α’Ομιλος

Γιουβέντους – Καρσίγιακα 76-82

Όλντενμπουργκ – Ντιναμό Σάσαρι 90-72

Μούρθια – Ενισέι Κράσνογιαρσκ 82-77

Έχοντας εξαιρετικά ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ (81,8% βολές, 68,5% δίποντα, 40,7% τρίποντα) η Όλντενμπουργκ έκοψε τον αέρα της Σάσαρι που προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 90-72 με τον Πόουλντινγκ να κάνει τρομερή εμφάνιση με 25 πόντους και 9/12 σουτ. Για την ιταλική ομάδα ο Πιερέ είχε 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

— #BasketballCL (@BasketballCL) 20 Δεκεμβρίου 2017

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Καρσίγιακα έφυγε με τη νίκη από τη Λιθουανία επικρατώντας με 82-76 της Γιουβέντους. Το διπλό της το οφείλει εν πολλοίς στον Ντι Τζέι Κένεντι που είχε 27 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Ο Μιντάουγκας Κούπσας είχε 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ για τους γηπεδούχους.

Με τον Όβι Σόκο να προσθέτει μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του με 19 πόντους και εννιά ριμπάουντ, η Μούρθια πήρε πολύ σημαντική νίκη επί της Ενισέι με 82-77.  Για τους φιλοξενούμενους ο Μέιερς είχε 17 πόντους.

Γκαζιαντέπ – ΠΑΟΚ 65-77

Παίζοντας για την ευρωπαϊκή επιβίωση του, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός αλλά ήταν αποτελεσματικός. Νίκησε στην παράταση την Γκαζιαντέπ στην Τουρκία με 77-65 στην παράταση επιδεικνύοντας επιθετική πολυφωνία αφού πέντε παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πέραν όμως αυτών, ο Δημήτρης Κατσίβελης έκανε εξαιρετική δουλειά με έξι πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Για την Γκαζιαντέπ που υποχρεώθηκε στην 7η διαδοχική ήττα της στο BCL, 17 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Κάρτερ.

ΑΕΚ - Βενέτσια 84-64

Με τον καλύτερο τρόπο αντέδρασε η ΑΕΚ μετά την ήττα της από τον ΠΑΟΚ το περασμένο Σάββατο στη Stoiximan.gr Basket League νικώντας με χαρακτηριστική άνεση τη Βενέτσια και σκορ 84-64. Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο όταν και η "Ένωση" έκανε επιμέρους σκορ 28-11. Γκριν και Μαυροειδής είχαν από 19 με τον πρώτο να προσφέρει 10 ασίστ και τον δεύτερο να μαζεύει εννιά ριμπάουντ.

Πολύτιμη νίκη σημείωσε η Μπαϊρόιτ μέσα στη Γαλλία επί της Στρασμπούρ με 82-72. Οι Γερμανοί έκαναν σερί 8-3 στα τελευταία δύο λεπτά για να φτάσουν στην επικράτηση.  Ο Ρόμπινσον με 21 πόντους ηγήθηκε των φιλοξενούμενων ενώ για τη γαλλική ομάδα ο Λόγκαν είχε 20.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για τον 3ο όμιλο, η Εστουδιάντες κυριαρχώντας στην 3η περίοδο της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 23-12, έφτασε στη νίκη μέσα στην Πολωνία με 84-77. Ο Άλεκ Μπράουν με 18 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των «φοιτητών». Για την πολωνική ομάδα ο Πάτρικ Άουντα είχε 15 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Αβελίνο - Ναντέρ 102-106 (2 παρ.)

Ακατάλληλο για καρδιακούς αποδείχτηκε το μοναδικό παιχνίδι της ημέρας για τον 4ο όμιλο.

Ο Λέουνεν έστειλε για την Αβελίνο το παιχνίδι στην πρώτη παράταση με καλάθι στα 10΄΄(80-80)  και ο Κονάτε στα 3΄΄ από το τέλος της πρώτης παράτασης "έγραψε" το 93-93 για τη Ναντέρ.  Στα 54΄΄ από το τέλος της δεύτερης παράτασης, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 102-100 όμως η γαλλική ομάδα με σερί 6-0 ως το τέλος πήρε τη σπουδαία νίκη.

1.Μπεσικτάς 7-2

2.Νίμπουρκ 6-3