16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πεζάρο – Αρμάνι Μιλάνο 81-88: Έκανε το καθήκον της (pic)

Παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Πεζάρο, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ιταλίας.

Συγκεκριμένα, η γηπεδούχος ομάδα πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, χτίζοντας διαφορά μέχρι και 17 πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (31-14), το οποίο σίγουρα θορύβησε την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα. Οι Μιλανέζοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση και τη διεκδίκηση της νίκης και τα κατάφεραν εν τέλει στην τρίτη περίοδο του αγώνα, στην οποία έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και πήραν και για πρώτη φορά στην αναμέτρηση το προβάδισμα (61-62 στο 30').

Ανεβάζοντας στροφές, οι πρωτοπόροι του ιταλικού πρωταθλήματος έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 81-88, ανεβάζοντας το συνολικό ρεκόρ τους σε 21-6 και κρατώντας την διαφορά δύο νικών από τη δεύτερη Μπρίντιζι, η οποία όμως έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Για τους νικητές ξεχώρισε με 22 πόντους ο Ζακ ΛεΝτέι, ενώ 16 πρόσθεσε ο Σαβόν Σιλντς. Από την άλλη, για την ομάδα της Πεζάρο, που βρίσκεται στη 12η θέσητης βαθμολογίας με ρεκόρ 10 νικών και 17 ηττών, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάστιν Ρόμπινσον με 20 πόντους, ενώ 16 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα) έβαλε ο Χένρι Ντρελ.