25.2 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroCup: Παρτιζάν 5-0, εκτελεστές ΜακΚόλουμ-Τεόντοσιτς (pics, vids)

Αήττητη παραμένει η Παρτιζάν μετά και την 5η αγωνιστική του EuroCup, αφού σήμερα επικράτησε 82-60 της Λιμόζ εκτός έδρας. Σημαντική νίκη του Προμηθέας Πάτρας η τρίτη εκτός έδρας με 91-81 επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, και συναρπαστική αυτή της Ούνικς Καζάν στο τελευταίο δευτερόλεπτο επί της Νταρουσάφακα. Μακριά από την έδρα της νίκη και η Γαλατάσαραϊ με το 83-78 επί της Γκντίνια, ενώ νίκη στο σπίτι της πήρε η Ουνικάχα Μάλαγα με 93-74 επί της Τρέντο. H Βίρτους Μπολόνια ήταν αγκαλιά με τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, αλλά αντεπιτέθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 77-75 από τη Μονακό, αφήνοντας στην κορυφή τον Προμηθέα!

Λοκομοτίβ Κουμπάν- Τόφας 69-72

Σπουδαίο διπλό για την τουρική ομάδα επί ρωσικού εδάφους, με μία καταλυτική 4η περίοδο και επιμέρους σκορ (26-12). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ταρίκ Φίλιπ με 15 πόντους, 3 ασίστ και το νικητήριο τρίποντο στην λήξη του αγώνα. Απο κοντά και ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τη Λοκομοτίβ ξεχώρησε ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 32-28, 57-46, 69-72

Νταρουσάφακα- Ούνιξ 77-79

Διπλό στην κόψη του ξυραφιού για την Ούνιξ Καζάν των Πρίφτη, Μάνταζη και Καϊμακόγλου μέσα στην Φολκσβάγκεν Αρένα επί της Νταρουσάφακα με 79-77 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του EuroCup, χάρις στο buzzer beater του Έρικ ΜακΚόλουμ

ΜVP για την Ούνιξ ήταν ο Μόργκαν Ρέιμαρ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα μόλις σε 22 λεπτά συμμετοχής. Θετικός ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Χαμηλά στο σκοράριμα έμεινε ο Κώστας Καϊμακόγλου που πέτυχε μόλις 5 πόντους, αλλά μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Από το στρατόπεδο των ηττημένων ο Τζόναθαν Χάμιλτον ήταν απολαυστικός με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 39-37, 60- 62, 77-79

Μπουντούτσνοστ-Όλντενμπουργκ 83-85

Η Μπουντούτσνοστ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, η διαφορά είχε διψήφια τιμή, αλλά έκανε την αντεπίθεσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να φτάσει από το 62-75 (33') στο να προηγηθεί με 80-79 (37') με τρίποντο του Ντανίλο Νίκολιτς. Οι Γερμανοί έμειναν ψυχραιμοι βρήκαν λύσεις και έφτασαν και στη νίκη με 83-85.

Λιμόζ-Παρτιζάν 60-82

Η Παρτιζάν εντυπωσίασε για μία ακόμη φορά φέτος και παρέμεινε αήττητη στο τέλος του πρώτου γύρου του EuroCup με το 82-60 επί της Λιμόζ. Το 43-27 στα ριμπάουντ σίγουρα βοήθησε όπως και 67% στα σουτ δύο πόντων, παρά το 4/18 τρίποντα.

Γκντίνια-Γαλατάσαραϊ 78-83

Νίκη εκτός έδρας πήρε και η Γαλατάσαραϊ στην Πολωνία επί της Γκντίνια με τον Ζακ Όγκαστ να σταματά στους 16 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των Τούρκων.

Ουνικάχα Μάλαγα-Τρέντο 93-74

Πρόβλημα ουδέν για την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία νίκησε την ιταλική Τρέντο χωρίς ιδιαίτερο άγχος, αφού βρέθηκε στο +18 από το πρώτο δεκάλεπτο (28-10). Ο Τζος Άνταμς σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Άξελ Τουπάν είχε 11 και ακόμη 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21'.

Βίρτους Μπολόνια-Μονακό 77-75

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν και πάλι ο ήρωας της Βίρτους Μπολόνια. Δεν ήταν μόνο οι 24 πόντοι και οι 7 ασίστ, αλλά ήταν και αυτός που έβαλε το νικητήριο σουτ για το 77-75 επί της Μονακό που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Αποτελέσματα-Βαθμολογίες-Επόμενη αγωνιστική

Α’ Όμιλος

Ράτιοφαρμ Ουλμ-Μακάμπι Ρισόν 103-89

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Προμηθέας Πάτρας 81-91

Βαθμολογία: 1.Προμηθέας 4-1, 2. Βίρτους Μπολόνια 4-1, 3.Μονακό 3-2, 4.ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 2-3, 5.Ράτιοφαρμ Ουλμ 1-4, 6. Μακάμπι Ρισόν 1-4

Λομομοτίβ Κούμπαν-Τόφας 69-72

Βαθμολογία: 1. Παρτιζάν 5-0, 2. Βενέτσια 3-2, 3. Τόφας 3-2, 4. Λοκομοτίβ Κούμπαν 2-3, 5. Λιμόζ 1-4, 6. Ρίτας Βίλνιους 1-4

Νταρουσάφακα-Ούνικς Καζάν 77-79

Βαθμολογία: 1. Ούνικς Καζάν 4-1, 2. Νταρουσάφακα 3-2, 3. Χοβεντούτ Μπανταλόνα 3-2. 4. Μπρέσια 3-2, 5. Ναντέρ 2-3, 6. Τσεντεβίτα Ολίμπια 0-5

6/11, 18.30 Ούνικς Καζάν-Μπρέσια

6/11, 19.15 Νταρουσάφακα-Τσεντεβίτα Ολίμπια

6/11, 21.45 Χοβεντούτ Μπανταλόνα-Ναντέρ 92

Δ’ Όμιλος

Βαθμολογία: 1. Ουνικάχα Μάλαγα 4-1, 2. Γαλατάσαραϊ 4-1, 3. Γκντίνια 3-2, 4. Όλντενμπουργκ 2-3, 5. Τρέντο 2-3, 6. Μπουντούτσνοστ 0-5