22.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Παραμένει στο παιχνίδι η Μπασκόνια (pics, vids)

Η Μπασκόνια "καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 82-62 για την 26η αγωνιστική και στο 14-12 στην κατάταξη, παραμένοντας στην κούρσα των play offs της Ευρωλίγκας.

Η Μπούντουτσνοστ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά που είχε η άμυνα της Μπασκόνια μέσα στη ρακέτα παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Με τον Κόουλ να είναι ορεξάτος και τον Μπιτάτζε να δίνει λύσεις κι αυτός, η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε με 15-12 τρεισίμσι λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και στη συνέχεια έπαθε... μπλάκ άουτ.

Η Μπασκόνια βελτίωσε την άμυνά της, έλεγξε τα ριμπάουντ και με την είσοδο του Χουέρτας απέκτησε καλύτερη κυκλοφορία και σκοράρισμα στην επίθεση. Για τα επόμενα σχεδόν πέντε λεπτά κράτησε άποντη την αντίπαλό της και με επί μέρους σκορ 15-0 προηγήθηκε στο 11' με 27-15, δείχνοντας ότι απέκτησε τον έλεγχο. Πράγματι για τα επόμενα τέσσερα λεπτά η Μπασκόνια έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, όμως η αστοχία της από την περιφέρεια σε συνδυασμό με την ισχνή παρουσία της στο επιθετικό ριμπάουντ, επέτρεψαν στην Μπούντουτσνοστ να επανέλθει.

Με πρωταγωνιστή τον Κότι Κλαρκ έτρεξε ένα σερί 8-0 και στο 18' μείωσε 33-30, ωστόσο η Μπασκόνια δεν έχασε την ψυχραιμία της και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 39-34. Οι Βάσκοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ως το +17 (64-47, 29'16'') και απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο στην αρχή του τέταρτου (73-51, 31'20"), για να φτάσουν στην εύκολη νίκη με το τελικό 82-62.

TA ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ: Ο Πουαριέ με 13 ριμπαόυντ και ο Βόιτμαν με 10 έδειξαν το δρόμο στο ζωγραφιστό στην Μπασκόνια, που κυριάρχησε στον τομέα αυτό απέναντι στην Μπούντουτσνοστ με 43-30. Οι Βάσκοι είχαν ακόμη 20 ασίστ, με τους Μαυροβούνιους να περιορίζονται στις εννέα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Στη διπλή εβδομάδα που έρχεται η Μπουντούτσνοστ ταξιδεύει στην Πόλη για τον αγώνα με την Φενέρμπαχτσε (19/3) και στη συνέχεια υποδέχεται την Αναντόλου Έφες (21/3). Η Μπασκόνια αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (20/3) και ακολουθεί ο αγώνας με την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας (22/3).

Διαιτητές: Λάτισεβς, Κορομηλάς, Βικλίτσκι

Δεκάλεπτα: 23-15, 39-34, 64-49,