22.7 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Παραμένει “κάστρο” η Ανδόρρα (Vids)

Η Ανδόρρα πιστοποίησε για μία ακόμη φορά τη δύναμη της έδρας της και πήρε τη νίκη από την Ιμπεροστάρ Τενερίφε με το τελικό 85-82. Οι δύο Έλληνες παίκτες έμειναν στα... ρηχά. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 14', χαρίζοντας τις δύο πιο εντυπωσιακές φάσεις της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Μπόγρης είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 22'09'', ενώ πιστώνεται κομμάτι της πολύ καλής άμυνας πάνω στον Γκιόργκι Σερμαντίνι που έμεινε πολύ χαμηλά για τα δικά του φετινά δεδομένα με 13 πόντους (3/8, 7/10), όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Η Μπιλμπάο πήρε κάτι παραπάνω από εύκολα τη νίκη από τη Σεβίλλη εκτός έδρας με το τελικό 73-85. H κάτοχος του EuroCup Ουνικάχα Μάλαγα ταλαιπωρήθηκε εκτός έδρας, αλλά στο τέλος πήρε το... διπλό που ήθελε με το 78-70 επί της Ομπραντόιρο.

(Photo ACB)

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 85-82

Συναρπαστικός στην εξέλιξή του και με πάρα πολύ μεγάλη ένταση ήταν ο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι έδειξαν να παίρνουν το πάνω χέρι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 14-23 με δύο τρίποντα από τον Ντάβιν Ουάιτ. Οι γηπεδούχοι όπως το συνηθίζουν άλλωστε, ειδικά στο γήπεδό τους, ήταν μαχητικοί, μείωσαν και στα μισά του δρόμου ισοφάρισαν (33-33). Το προσπέρασμα το έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +9 (62-53, 30').

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε επέστρεψε με τη σειρά της (62-59, 34'), αλλά τα φάουλ άρχισαν να "βαραίνουν" για τους νησιώτες, η Ανδόρρα είχε βρει το ρυθμό που τη βόλευε και έφτασε στο 71-62 (37'). Η μάχη συνεχίστηκε ως το φινάλε, η διαφορά πήγε στους πέντε πόντους (78-73, 39'), κατέβηκε στους τέσσερις με τρίποντο του Αμπρομάιτις (80-76, 39'15"). Ο ίδιος μείωσε ακόμη περισσότερο (83-80) με τον Βάθκεθ να κάνει φάουλ στον Μπουριανάντζε, για να γράψει το 85-80. Ο Γκριγκόνις μείωσε και πάλι (85-82)

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Και μία τάπα από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, μετά από το κάρφωμα...

Σεβίλλη-Μπιλμπάο 73-85

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε η Μπιλμπάο στη Σεβίλλη. Παίζοντας εκτός έδρας οι Βάσκοι έφτασαν γρήγορα στο 12-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στο ημίχρονο το σκορ ήταν 22-45 και ο αγώνας κύλησε λίγο έως πολύ κάπως έτσι ως το φινάλε του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να πλησιάσουν (59-70, 33') με τον αγώνα να λήγει 73-85. Η Μπιλμπάο πήρε μια νίκη που τη βοηθά στην προσπάθειά της να μπει στα πλέι οφς.

Ομπραντόιρο-Ουνικάχα Μάλαγα 70-78

Η Ομπραντόιρο ταλαιπώρησε την Ουνικάχα Μάλαγα. Είτε γιατί το έχει λίγο να ταλαιπωρεί τους αντιπάλους της εντός έδρας, είτε γιατί οι φιλοξενούμενοι ζούσαν ακόμη στον αστερισμό της κατάκτησης του EuroCup. Ευτυχώς για τον Χοάν Πλάθα, ο Τζαμάρ Σμιθ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη Τετάρτη στη Βαλένθια και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ενώ ο Φογκ φρόντισε να κρατήσει σε εγρήγορση τους συμπαίκτες του με ασίστ, όπως αυτή στον Άλεν Όμιτς.

Και εννοείται πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης είδαμε και πάλι το περιβόητο pasillo με τους παίκτες της Ομπραντόιρο να δημιουργούν διάδρομο, χειροκροτώντας για την είσοδο της Ουνικάχα Μάλαγα, τιμώντας έτσι την τροπαιούχο του EuroCup.

17.Μανρέσα 4-21

*Εκκρεμούν οι αγώνες Μπιλμπάο-Βαλένθια (12/4, 21.00) και Ουνικάχα Μάλαγα  - Μανρέσα (26/4, 21.45), καθώς είχαν αναβληθεί εξαιτίας της διεξαγωγής του τρίτου τελικού του EuroCup.