22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Παρέλαση και στην Μόσχα η φοβερή Εφες (vids)

Μια ομάδα είχε... τολμήσει να νικήσει την Εφες, οκτώ αγωνιστικές νωρίτερα και η εκδίκηση ήρθε με σημαδιακό τρόπο. Ηταν η ΤΣΣΚΑ που είχε φύγει από την Πόλη με το 80-81, σήμερα όμως η ομάδα του Αταμάν έφυγε από την Μόσχα με 80-82 με τον έναν πόντο να χαλάει το "καρμπόν" στο σκορ, αλλά να της δίνει και την διαφορά και με τέσσερις νίκες παραπάνω να την φέρνει αγκαλιά με την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Ηταν η πρώτη νίκη της Εφες στην έδρα της ΤΣΣΚΑ εδώ και 21 χρόνια!

Η Εφες μπήκε ασυγκράτητη σε ένα ακόμα παιχνίδι, με τον γνωστό ηγέτη της Σέιν Λάρκιν να έχει 11 πόντους στο δεκάλεπτο που έληξε με 16-25! Τέτοια διαφορά κράτησαν οι Τούρκοι μέχρι το 16', 25-34, με τα τρίποντα να είναι 1/11 για την ΤΣΣΚΑ και 6/10 γι' αυτούς, όμως, η αφύπνιση του Τζέιμς στα τελευταία λεπτά έφερε τον ίδιο στους 12 πόντους και το σκορ στο 37-41.

H ΤΣΣΚΑ βρήκε στο τρίτο δεκάλεπτο συμπαράσταση στον Τζέιμς από τον Χάινς με επιθετικά ριμπάουντ, πόντους και ενέργεια που μεταδόθηκε σε όλη την ομάδα, στο 28' το σκορ ήταν ισόπαλο με 57-57 με τον Λάρκιν να περνάει άσχημο διάστημα όντας άστοχος και η περίοδος έληξε με 57-58 αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για την τελική ευθεία.

Πόντο με πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια της τελευταίας περιόδου, ο Λάρκιν με ατομική προσπάθεια έκανε το 78-81, έγινε έξυπνο φάουλ στον Χάκετ στα 3'', αυτός ευστόχησε... κατά λάθος στην δεύτερη βολή, για το 80-81, ο Λάρκιν πήγε στην γραμμή στα 2,77 έβαλε 1/2 και το 80-82 ήταν το τελικό σκορ.

ΜΥΣΤΙΚΟΣ... ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ: Το ότι ο Λάρκιν ήταν σε ένα ακόμα ματς της Εφές ο ηγέτης δεν είναι είδηση. Αυτός όμως που την κράτησε στην δύσκολη τρίτη περίοδο και που έβαλε και το καθοριστικό τρίποντο για το 75-79 στην εκπνοή της επίθεσης, ήταν ο πολύ ουσιαστικός Ροντρίγκ Μπομπουά.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε 37 τρίποντα έναντι 27 δίποντων, αλλά ευστόχησε μόλις 11 φορές έξω από την γραμμή, ενώ η Εφες ήταν πολύ πιο ισορροπημένη και πιο εύστοχη με 12/27 τρίποντα.