28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Παράταση; Νικητής ο Ολυμπιακός

Την παράδοση που τον θέλει να παίρνει τη νίκη στη μεγάλη πλειοψηφία των αγώνων του που πηγαίνουν στην παράταση ως προς την Ευρωλίγκα, επιβεβαίωσε χθες στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός. Έφτασε τις 11 νίκες σε 15 αγώνες που πήγαν στο επιπλέον πεντάλεπτο, που σημαίνει ότι κατά 73,3%, παράταση σημαίνει και νίκη για τους ερυθρόλευκους.

Το basketa.gr συγκέντρωσε και σας παρουσιάζει τα 15 παιχνίδια των Πειραιωτών στα οποία τα 40 λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν αποδείχτηκαν αρκετά για να τα κρίνουν. Η τελευταία φορά που έγινε αυτό πριν το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα ήταν στις 12 Νοεμβρίου 2015 κόντρα στην Εφές με την οποία ο Ολυμπιακός έχει μια ξεχωριστή παράδοση καθώς τρία από τα 14 παιχνίδια του που πήγαν στην παράταση, ήταν απέναντι της.

Πάμε να δούμε αναλυτικά αυτήν την ξεχωριστή κατηγορία αγώνων στην ιστορία του Ολυμπιακού στη διοργάνωση (από την περίοδο 2000-01).

Σεζόν 2001-02

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μακάμπι εντός έδρας στην παράταση με 94-91 με πρώτους σκόρερ τους Ρισασέ με 21, Φορντ και Φόρεστ με 17 και Τόμιτς με 15 πόντους.

Στην ίδια σεζόν ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε στην πρώτη από τις τέσσερις συνολικά ήττες του στην παράταση και μάλιστα στο ΣΕΦ από την Ολίμπια Λουμπλιάνας με 85-89. Μία ήττα που δεν απέτρεψαν ο Φορντ που είχε 21, ο Ντε Μιγκέλ που είχε 16 και ο Ρισασέ που πρόσθεσε 11 πόντους.

Σεζόν 2003-04

Δύο βολές του Παναγιώτη Λιαδέλη χάρισαν στον Ολυμπιακό την εντός έδρας νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου στο κλειστό του Κορυδαλλού με 96-95. Ο Βολιώτης είχε 19, ο Γιώργος Διαμαντόπουλος 16 και ο Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς 14 πόντους.

Σεζόν 2004-05

Υπόθεση Μάρκους Πέρι ήταν η νίκη επί της Τσιμπόνα στην παράταση με 89-83 για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός είχε σημειώσει 36 πόντους με 5/6 βολές, 8/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα ενώ συμπαραστάτες του ήταν ο Μέισον με 20 και ο Γκούλιας με 14.

Σεζόν 2005-06

Σημειώνοντας μόνο τέσσερις πόντους στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Εφές με 75-78. Πρώτοι σκόρερ του ήταν οι Λιούις με 16, Μπάρλος και Έντνι με 14 πόντους.

Σεζόν 2007-08

Για το ΤΟΡ16 ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 86-84 στο ΣΕΦ. Τα κατάφερε χάρη σε δύο βολές του Κουίντελ Γουντς σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους ενώ πρώτοι σκόρερ των ερυθρόλευκων ήταν οι Γκριρ με 22 και Τζάκσον με 21 πόντους.

Σεζόν 2008-09

Με τον Λιν Γκριρ ασταμάτητο (26 πόντοι με 5/5 τρίποντα), τον Γιοτάμ Χαλπερίν «ζεστό» (15 πόντοι) και τον Γιάννη Μπουρούση κυρίαρχο στις δύο ρακέτες (13π, 11ρ.) ο Ολυμπιακός αν και χρειάστηκε την παράταση, επιβλήθηκε της Λε Μαν στη Γαλλία με 98-93.

Σεζόν 2009-10

Σημειώνοντας 15 πόντους στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός απέδρασε με τη νίκη από το Βίλνιους επικρατώντας της Λιέτουβος Ρίτας με 89-83 παίρνοντας το 83% των πόντων του από τέσσερις παίκτες (Μπουρούσης και Κλέιζα 19, Τσίλντρες και Τεόντοσιτς 18).

Στην ίδια σεζόν ο Ολυμπιακός έδωσε άλλα δύο παιχνίδια που πήγαν στην παράταση κερδίζοντας τα και τα δύο. Στην κανονική περίοδο και πάλι, έφυγε από την Κωνσταντινούπολη με το 93-85 επί της Εφές παίρνοντας 23 πόντους από τον Τζος Τσίλντρες και 17 από τον Μίλος Τεόντοσιτς που είχε και 12 ασίστ.

Στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του Παρισιού και με τον Μίλος Τεόντοσιτς να ευστοχεί σε τέσσερις συνεχόμενες βολές στο τέλος, ο Ολυμπιακός «λύγισε» στην παράταση την Παρτίζαν με 83-80. Ο Σέρβος είχε 17 όσους και ο Τσίλντρες ενώ 19 πόντους είχε ο Κλέιζα.

Σεζόν 2011-12

Η συχνότητα με την οποία τα παιχνίδια του Ολυμπιακού πηγαίνουν στην παράταση περιορίστηκε στη συνέχεια καθώς μόνο πέντε ματς κρίθηκαν σε επιπλέον πεντάλεπτο στα τελευταία επτά χρόνια. Για το ΤΟΡ16 του 2012 οι ερυθρόλευκοι έχασαν στο «Αμπντί Ιπεκτσί» από τη Γαλατασαράι με 78-77 παρά τους 24 πόντους του Σπανούλη και τους 14 του Πρίντεζη.

Σεζόν 2014-15

Τρία χρόνια μετά ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ αλλά επιβλήθηκε της Νεπτούνας στην παράταση μέσα στη Λιθουανία με 85-81. Ο Σπανούλης έκανε τα πάντα έχοντας 34 πόντους (6/11 τρίποντα), επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

Σεζόν 2015-16

Η περσινή περίοδος οδήγησε δύο φορές τον Ολυμπιακό σε ματς που κρίθηκαν στην παράταση και σε αυτά μέτρησε μία νίκη και μία ήττα. Έχασε στη Βιτόρια από τη Λαμποράλ Κούτσα με 96-89 δεχόμενος 16 πόντους στο επιπλέον πεντάλεπτο. Ο Ματ Λοτζέσκι έκανε θραύση με 28 πόντους και 6/7 τρίποντα αλλά ο Βασίλης Σπανούλης παρά τους 11 πόντους και τις εννιά ασίστ, είχε 3/11 σουτ.

Για την κανονική περίοδο και πάλι, ο Ολυμπιακός απέφυγε την ήττα στην Πόλη από την Εφές στην παράταση. Νίκησε με 91-87 με 17 πόντους του Πρίντεζη και 15 του Χάντερ.

Σεζόν 2016-17

Το χθεσινό ήταν το 15ο παιχνίδι στην ιστορία του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα που κρίθηκε στην παράταση με το 66-64 επί του Ερυθρού Αστέρα να του χαρίζει την 11η νίκη.