20.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρ.: 87-82: Ο ΝτιΛέο δείχνει το δρόμο (pics)

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τον πρώτο του αγώνα μπροστά στον δικό του κόσμο σήμερα. Το φιλικό με τον Κολοσσό Ρόδου έγινε στην Πυλαία παρουσία φιλάθλων μετά από 18 μήνες απουσίες και οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 87-82.

Από τα highlights του αγώνα ήταν η παρουσία του Βαγγέλη Μαργαρίτη, αυτή τη φορά με την αντίπαλη ομάδα, αφού αγωνίστηκε με τον Κολοσσό Ρόδου με μια σχεδόν δεκαετία με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς έχουν ένα ακόμη φιλικό με τη Λάρισα, κεκλεισμένων των θυρών, αύριο (25/9) στις 17.00.

Ο Άρης Λυκογιάννης ξεκίνησε με τους Λαβ, Γκρίφιν, ΝτιΛέο, Γιάνκοβιτς και Τζόουνς και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄) με τον Κολοσσό να προηγείται 17-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και να φτάνει στο +6 (37-31, 16'30''). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου (46-45, 22'), ο Καμπερίδης έγραψε το 65-65 (30') με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με τον ΝτιΛέο και πάλι στη θέση του πρώτου σκόρερ. Ήταν και ο παίκτης που έκρινε το παιχνίδι με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 4, Λοβ 13, Γκρίφιν 5 (1), Καμπερίδης Μ., ΝτιΛέο 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Κάρτερ 7 (2), Τζόουνς 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ογκμπέιντε 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 2, Πράπας, Μομίροφ 12 (2), Ουίλιαμς 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπιλής 4, Μίλερ 9, Τιλί 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).