17.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Ελαζίγκ 58-62: Πάλεψε αλλά έχασε το πρώτο “σετ” (vid)

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πάλεψε απέναντι στην τουρκική Ελαζίγκ για τον πρώτο προκριματικό αγώνα για το EuroCup Γυναικών, γνωρίζοντας την οριακή ήττα με 62-58.

Η δύσκολη αποστολή του ΠΑΟΚ στην Τουρκία, μετά το πρώτο παιχνίδι έγινε λίγο δυσκολότερη. Ο "Δικέφαλος" είχε τον ρόλο του τυπικά γηπεδούχου, όμως πρακτικά διεκδικεί την πρόκρισή του σε δύο εκτός έδρας παιχνίδια, καθώς ύστερα από συμφωνία των δύο ομάδων και οι δύο αναμετρήσεις διεξάγονται στην Τουρκία.

Η ομάδα του κόουτς Κεραμιδά δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, ευρισκόμενη στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (27-43). Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ πάλεψε να επιστρέψει στην αναμέτρηση και το κατάφερε, προσπαθώντας να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη, αν και τελικά αυτό δεν επετεύχθη. Η μικρή διαφορά των 4 πόντων (62-58) αφήνει ανοικτά τα ενδεχόμενα, με τον επαναληπτικό διεξάγεται την Πέμπτη (30.09) στο ίδιο γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 13-23, 27-43, 44-53, 58-62

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χαιριστανίδου 2, Χολιβέι 9, Καρλάφτη 10(2), Παυλοπούλου 16(1), Στάνλεϊ 16, Κατσαμούρη, Κιλαζίδου, Μακιτάλο 3(1), Στοϊλκοβιτς 2.