21 C

Πανελλήνιο Παίδων : Πήρε το «θρίλερ» ο Ολυμπιακός (vid)

Μια λάθος επαναφορά και δυο βολές του Αμπόση ήταν ικανές να δώσουν τη νίκη στον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής με τον Εξάστερο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του αγώνα. Ο Εξάστερος πέτυχε τους πρώτους του πόντους με βολές του Αβδάλα και κατάφερε να προηγηθεί με 10-9, 2:21 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με σουτ του ίδιου παίκτη. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όταν ο Εξάστερος προηγήθηκε με 16-13.

Το προβάδισμα για τους «πράσινους» συνεχίστηκε μέχρι το 13ο λεπτό όταν οι «κόκκινοι» με τον Αμπόση προηγήθηκαν με 21-19. Η ομάδα του Πειραιά έκανε σερί 8-2 στη συνέχεια και προηγήθηκε με 29-21. Οι δύο σύλλογοι πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 31-26.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι μπροστά με τη διαφορά να κυμαίνεται στα προηγούμενα επίπεδα μέχρι το 26ο λεπτό, όταν ο Παπαζώτος μείωσε στον πόντο για τον Εξάστερο (39-40) και το δεκάλεπτο τελείωσε με 47-46 για τον Ολυμπιακό.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, όπως και το μικρό προβάδισμα των Πειραιωτών μέχρι το 37ο λεπτό όταν ο Αβδάλας έδωσε προβάδισμα με 56-55 στον Εξάστερο. Ο Νικολαϊδης με μία βολή ισοφάρισε ο Αμπόση με γκολ-φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με τρεις (59-56). Ο Αβδάλας μείωσε στον πόντο, 1:08 πριν τη λήξη, ενώ ο Αμπόση με δύο βολές έκανε το 61-58 λίγο πριν το φινάλε. Ο Εξάστερος αστόχησε σε τρίποντο, ο Νικολαϊδης ευστόχησε στις βολές και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη δεύτερή του επιτυχία στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-31, 46-47, 58-63

Διαιτητές: Καρδάρης, Θεονάς, Στρέμπας

Εξάστερος (Σιούτης): Παπαζώτος 5, Ζερβός 13(1), Αδάμης 6, Κουστένης 14(1), Κολίγρης, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 20(2), Αθανασόπουλος, Βλάσσης, Σταμάτης.

Ολυμπιακός (Μπάρλος): Τσαντύλας 3, Νικολαϊδης 13(2), Δημητρακόπουλος, Λαμπρόπουλος 18(1), Αλέξης 1, Στηθόπουλος 5(1), Καραϊσκος 2, Πασαγιάννης, Αμπόση 20(1), Βαρβάρας 1.