20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: “Όχι στη Λεωφόρο” (pics)

O Παναθηναϊκός έκανε μια μεγάλη ανατροπή. Στη Λεωφόρο και στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, επέστρεψε από το -18 και πήρε τη νίκη με 76-73 κάνοντας το 1-1. Το τρίτο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στο ΣΕΦ μεθαύριο (24/5, 15.00).

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε τη θέση του ένα ξέσπασμα των "ερυθρόλευκων" στο δεύτερο. Το 20-22 (10') έγινε 22-34 (14') με μια σκυταλοδρομία των αθλητριών του Ολυμπιακού στο σκοράρισμα και όλες να συνεισφέρουν και στις δύο άκρες του παρκέ: Κόστοβιτς, Νικολοπούλου, Αλεξανδρή, Φοντέιν είχαν όλες τη δική τους συμβολή. Οι φιλοξενούμενες είχαν περισσότερες λύσεις με τον Παναθηναϊκό να τα περιμένει όλα από την Ριντ (κατά κύριο λόγο) και την Λεουτσάνκα. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει στο +18 (31-49, 18'55'').

Οι "πράσινες" προσπάθησαν να αντιδράσουν. Η Μόργκαν ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια. Μείωσε (46-56, 24'), η Δίελα συνέχισε (55-62, 29') και η Μόργκαν επέστρεψε για το 59-63 (30').

H Mόργκαν συνέχισε (61-63, 31') και η Μούλη οδήγησε στην ισοφάριση (63-63, 31'33'') με τις "πράσινες" να επιστρέφουν από το -18! Η Ριντ ήταν εκεί για να δώσει και το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (67-65, 32'28'') και η Χατζηνικολάου το διατήρησε (69-67, 34'20''). Η Σταμολάμπρου, που δεν είχε φανεί ιδιαίτερα επιθετικά, ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και η Φοντέιν έδωσε το προβάδισμα (69-71, 36').

Δίελα και Λύμουρα έγραψαν το 74-71 (38'20''), αλλά η Κόστοβιτς απάντησε (74-73, 38'37''). Η Ριντ παρά το ότι έδειξε να κουτσαίνει έδωσε το "παρών" για το 76-73 με 50'' στο ρολόι. Σταμάτη και Δίελα αστόχησαν και με 16'' να απομένουν ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή. Στα 2'' το φάουλ έγινε στη Νικολόπουλου, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε συμπληρώσει τα τέσσερα. Η Ντέιβις αστόχησε σουτ τριών πόντων και η σειρά τελικών πήγε σε τρίτο παιχνίδι!

MVP: Μόργκαν και Ριντ δικαιούνται να μοιραστούν τον τίτλο της MVP. Η πρώτη είχε 19 πόντους στο τρίτο και καθοριστικό όπως εξελίχθηκε δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό και συνολικά 26, ενώ η Ρίντ ήταν η πιο σταθερή παίκτρια των "πράσινων" με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, παίζοντας και τα 40 λεπτά του αγώνα.

ΕΝΣΤΑΣΗ: Ο Ολυμπιακός έκανε ένσταση για μία ακόμη φορά για αντικανονική συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου στον αγώνα.

Διαιτητές: Ψαριανός-Τσώνος-Τσολάκος (Ντίνος-Γολεγού)

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73