19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 82-85: Έπεσε… μαχόμενος (pics)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, διεκδίκησε τη νίκη στο ΟΑΚΑ, αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 85-82, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Καταλανοί παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης με 14-2, ενώ οι "πράσινοι" είναι στο 4-12.

Τα τρίποντα έμπαιναν βροχή από τους Καταλανούς στο πρώτο δεκάλεπτο και ο προβληματισμός και για την άμυνα, αλλά και το σκορ που κινδύνευε να ξεφύγει ήταν έντονος. Το +8 για τους φιλοξενούμενους έμοιαζε να μένει εκεί με τον Λαπροβίτολα να μετρά 3/4 τρίποντα! Το 2-10 (1'50'') έγινε 10-18 (6'25'') και 12-21 (7'), αλλά στο σημείο αυτό η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης πήραν προσπάθειες και το ημίχρονο έκλεισε 26-26 από τα χέρια του Νέντοβιτς.

Ο Σέρβος γκαρντ έδωσε ώθηση στους "πράσινους" και το ίδιο έκαναν και οι Ουάιτ, Έβανς, Πέρι. Σαντ Ρόος με τον Παπαπέτρου να δίνει διψήφια τιμή στη διαφορά για πρώτη φορά (46-35, 17'). Η άμυνα είχε βελτιωθεί, η πίεση από τον Παναθηναϊκό το ίδιο, τα λάθη ήταν 2-6, ενώ στα ριμπάουντ οι γηπεδούχοι είχαν μια μικρή υπεροχή. Η απόσταση έφτασε ως το +13 (48-35, 17'45''), πριν το πρώτο μισό κλείσει στο +8 (49-41).

Ένα 7-0 από την Μπαρτσελόνα έφερε τις δύο ομάδες πιο... κοντά (52-48, 22'25'') με τους Σμιτς - Λαπροβιτόλα να δίνουν στη διαφορά την μικρότερη δυνατή τιμή της (54-53, 24'30'') και τον Μίροτιτς να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (56-55, 25'). Τα επιθετικά ριμπάουντ (15 ως το σημείο αυτό) και η διαφορά πήγε στο +8 (66-74, 35', αλλά ο Παναθηναϊκός πάλεψε ως το τέλος, ο Ουάιτ μείωσε (77-81, 39'30'').

Ο Πρίφτης χρησιμοποίησε το challenge για ένα out, αλλά οι διαιτητές δεν άλλαξαν το σφύργιγμα με την μπάλα να μένει στα χέρια της Μπαρτσελόνα. Ο Νέντοβιτς όμως έκλεψε την μπάλα για το 79-81 στον αιφνιδιασμό με 20'' στο ρολόι. Με 11'' να απομένουν ο Μίροτιτς έγραψε το 79-83, ο Νέντοβιτς στα 5'' ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (82-83). Το νέο φάουλ έγινε στον Κούριτς για το 82-85 και 3''5 στο ρολόι και οι "μπλαουγκράνα" πήραν τη νίκη στο νήμα.

MVP: Ο Ρόλαντς Σμιτς έδωσε λύσεις στο πιο δύσκολο διάστημα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι, αλλά ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν και πάλι αυτός που ήταν εκεί όταν η μπάλα έγινε πιο βαριά και χρειάστηκε ένας παίκτης να κάνει το βήμα μπροστά. Άφησε το παιχνίδι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες σε 30'36''.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Νίκολα Λαπροβιτόλα έγινε διψήφιος στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα φτάνοντας στους 11 πόντους με 3/3 τρίποντα. Τα δύο πρώτα τα έβαλε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης! Η Μπαρτσελόνα είχε 5/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Αντίστοιχα ο Νέντοβιτς έφτασε στους 10 πόντους σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά από την ώρα που πάτησε παρκέ.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Τον Παναθηναϊκό περιμένει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην 17η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ (23/12, 21.00). Η Μπαρτσελόνα εντός έδρας θα υποδεχθεί την Ούνικς Καζάν (22/12, 22.00).

Διαιτητές: Ρίζικ, Ρότσα, Χορντόβ

Δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85