19 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Άλμπα όπως λέμε Λερναία Ύδρα (vid)

Παρά τις πέντε απουσίες παικτών, αλλά και την έλλειψη του Αϊτό Γκαρσία Ρενέσες από τον πάγκο, η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε τη Μπασκόνια με 95-91 στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρησης από την 5η αγωνιστική της Euroleague, παιχνίδι που ήταν και το πρώτο της διοργάνωσης για το 2021.

Οι Γερμανοί παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Λουκ Σίκμα, Νιλς Γκιφάι, Πέιτον Σίβα, Μάρκους Έρικσον, Λορένζ Μπρενέκε και έχοντας για καθοδηγητή τον βοηθό Ισραέλ Γκονζάλες, αφού ο πολύπειρος κόουτς της γερμανικής ομάδας δεν έχει αναρρώσει ακόμα από τον κορωνοϊό.

Η Άλμπα έμοιαζε με τη «Λερναία Ύδρα». Όσας κεφάλια και να σκοτώσεις, βγαίνουν καινούργια. Πέντε παίκτες σημείωσαν απόψε (50/01) διψήφιο αριθμό πόντων. Γκρέιντζερ με 21, Λο με 19, Φοντέκιο με 15, Τιέμαν με 14 και Μάτισεκ με 12.

Δύο μέρες νωρίτερα, η Άλμπα είχε επικρατήσει με 85-72 της Μπάγερν Μονάχου στο γερμανικό ντέρμπι, αποδεικνύοντας ότι μόνο τυχαία δεν ήταν αυτά τα δύο νικηφόρα αποτελέσματα.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με ένα γρήγορο 9-3, χαρίς σε 3 ασίστ του Πιερία Χένρι, ωστόσο η Άλμπα άρχισε να βρίσκει το ρυθμό της και έτρεξε ένα 15-0 (!) σερί για να προηγηθεί με 17-9. Το σκορ του δεκαλέπτου έφτασε στο 25-19, με τον Ρόκας Γκιεντράιτις και τα τρία του τρίποντα να κρατάνε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ.

Με δύο σουτ πίσω από 6.75μ οι Βερολινέζοι ανέβασαν τη διαφορά στο +12, 31-19, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε να δοκιμάζει διαφορετικά σχήμα, εναλλάσσοντας κυρίως τους ψηλούς (Ντιόπ, Τζεκίρι, Φολ) και να χτυπάει μέσα στη ρακέτα που υπήρχε πλεονέκτημα. Οι Βάσκοι μείωσαν τελικά σε απόσταση αναπνοής, 45-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετρώντας και 8 κλεψίματα.

Τα «Άλμπατρος» βγήκαν αποφασισμένα στο παρκέ της «Mercendes Benz Arena» μετά την ανάπαυλα. Με μπροστάρη τον Γιόνας Μάτισεκ (8 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο) και συνεχίζοντας να «πυροβολούν» απο μακριά πήραν ξανά προβάδισμα (64-52 στο 24'36"), αλλά οι Βάσκοι ξεκίνησαν και πάλι την αντεπίθεση, με κύριο εκφραστή τον Άλεκ Πίτερς, πλησιάζοντας στο καλάθι, 74-72 στο 30', μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι.

Επτά συνεχόμενοι πόντοι από τον Ακίλε Πολονάρα, έδωσαν ξανά προβάδισμα στη Μπασκόνια (79-74 στο 32'30"), μετά από 3 περιόδους. Το ματς ήρθε ξανά στα ίσια, 82-82, 5'40" πριν το φινάλε. Oι Βάσκοι αποσπάστηκαν με 88-84, αλλά Σιμόνε Φοντέκιο και Γιοχάνες Τίεμαν ισοφάρισαν εκ νέου σε 89-89 στο 38'.Ο Μάοντο Λο έκλεψε τη μπάλα από τα χέρια του Λουκ Βιλντόζα και με καλάθι και φάουλ στην άλλη πλευρά του παρκέ έγραψε το 94-91, με 34" να απομένουν στο χρονόμετρο. Οι Βάσκοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και κάπως έτσι οδηγήθηκαν στην ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από την περίμετρο. Η Άλμπα είχε 16/29 τρίποντα (55.2%), ενώ η Μπασκόνια πέτυχε 12/26 (46.1%).

ΔΙΠΛΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ: Ο Τζέισον Γκρέιντζερ, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 21 πόντους (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολές), 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, έχει φορέσει τη φανέλα της Μπασκόνια για 3 χρόνια, ενώ την περασμένη αγωνιστική περίοδο κατέκτησαν μαζί το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Νταμπλούχος Γερμανίας ήταν πέρσι με την Άλμπα ο Ρόκας Γκιεντράιτις, πριν μετακομίσει στη Βιτόρια. Σήμερα είχε 9 πόντους (3/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 3 λάθη σε 14 λεπτά συμμετοχής, αφού ο Ιβάνοβιτς τον «πάρκαρε» στον πάγκο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91