25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Πήρε το θρίλερ, βλέπει παραμονή !

Θρίαμβος του Πανιωνίου με ανατροπή. Λύγισε την αντίσταση του Λαυρίου (72-71) και έκανε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Οι Κυανέρυθροι για πρώτη φορά στη σεζόν, ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού καθώς ισοβαθμούν με τον Κόροιβο Αμαλιάδας στη 13η θέση, αλλά έχουν την ισοβαθμία. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βλέπει παράλληλα να απομακρύνεται η τριπλή ισοβαθμία με τον ΓΛ Φάρο και τον Κόροιβο, το μόνο σενάριο που τη ρίχνει στην Α2.  Η ομάδα της Λάρισας είναι στους δύο βαθμούς διαφορά πιο πάνω και ουσιαστικά ο Πανιώνιος κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια του - με τον Κόροιβο να είναι πλέον στην πιο δυσχερή θέση - έχοντας και το πιο ευνοϊκό πρόγραμμα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό και πήραν από την αρχή το προβάδισμα (21-10 στο 7') κυρίως με Σακελλαρίου και Κράβιτς με τον Σέρβο σέντερ να κάνει πράγματα και θαύματα, με 16 πόντους (6/6 διπ., 6/7 β.) μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο ! Η αγωνιστική άνοδος των Νίξον και Μούρ έφεραν το Λαύριο σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (39-37) με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν διαφορά 7 πόντων (48-41 στο 23').

Κάπου εκεί ο Κράβιτς ξαναμπήκε στην εξίσωση για τους γηπεδούχους, ο Μπράζελτον ήταν εκπληκτικός οργανωτικά (10 ασίστ), ο Νταλό μάζευε όλα τα ριμπάουντ (11) και ο Σαρικόπουλος (16π.) ήταν ο δεύτερος επιθετικός πυλώνας των γηπεδούχων. Που ανέτρεψαν το 41-48, πέρασαν μπροστά ακόμα και με 67-61 (με καλάθι του Κράβιτς) και 71-66 αργότερα, αλλά το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ισοφαρίζοντας (71-71) με τρίποντο του Περράκη στο 37'39".

Ο Κράβιτς έκανε το 72-71 40" πριν το τέλος ευστοχώντας στη μία από τις δύο βολές που είχε, οι δύο ομάδες έχασαν στη συνέχεια από μια επίθεση και ο  Νίξον πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων για τη νίκη όμως αστόχησε και η Νέα Σμύρνη πήρε...φωτιά.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος έγινε ένα κουβάρι με τους παίκτες του και στη συνέχεια πήγε στην εξέδρα να αγκαλιάσει τον πρόεδρο Σταύρο Αλευρογιάννη ο οποίος είχε δακρύσει από την ένταση και τη συγκίνηση.

Τρομερή ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, όπως ξέρουν να φτιάχνουν οι φίλοι του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Ντέγιαν Κράβιτς "διέλυσε" κάθε αμυντικό σύστημα του Λαυρίου με 25 πόντους (9/13 διπ., 7/9 β.) και ήταν καθοριστικός ο ρόλος του στη νίκη των γηπεδούχων.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Καλύτερος στα ριμπάουντ (37 έναντι 32), στις ασίστ (15 έναντι 10) αλλά και στα λάθη (10 έναντι 13) ο Πανιώνιος θα είχε κάνει τη ζωή του πιο εύκολη εάν είχε καλύτερα ποσοστά τόσο σε δίποντα (44% με 19/43) όσο και σε τρίποντα (29% με 5/17).