24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Πήρε νίκη και διαφορά στο τέλος

Το Ρέθυμνο έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού για τρία γεμάτα δεκάλεπτο, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό, σουτ και άμυνα στην τελευταία περίοδο (με ένα επιμέρους 21-7) και εφτασαν στη νίκη με 90-72 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League. Ρόμπερτς και Τόμπσον ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους με τον Βασίλη Τολιόπουλο να πραγματοποιεί μια πολύ καλή εμφάνιση

Οι Κρητικοί ταλαιπώρησαν αρκετά τον Ολυμπιακό στο πρώτο μισό του αγώνα. Περιμένοντας το ελεύθερο σουτ και πηγαίνοντας σε κάθε μπάλα, επέστρεψαν ξανά και ξανά σε ένα παιχνίδι, στο οποίο έτσι κι αλλιώς δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να ξεφύγει ιδιαίτερα. Το 7-5 (3’), έγινε 10-11 (5’) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Άρμστεντ με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρατεύουν το... 2nd unit (Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Μπόγρης, Τολιόπουλος, Τόμπσον) για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +8 (30-22, 12’).

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν με το Ρέθυμνο να στρέφεται και πάλι στα 6μ75 για να πάρει και το προβάδισμα με σουτ τριών πόντων από τον Χάρη Γιαννόπουλο (35-36, 17’10’’), φτάνοντας τα 7/14 στο πρώτο μισό έχοντας χάσει και τις μισές βολές που επιχείρησε (6/12). Τα αντίστοιχα νούμερα για τους γηπεδούχους ήταν 3/12 και 8/9. Το 35-39 έγινα ως το ημίχρονο (39-39), ο Σφαιρόπουλος επέλεξε τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη, ΜακΛιν μπαίνοντας στο δεύτερο μισό με το Ρέθυμνο να παρατάσσει τους Γκούντγουιν, Χριστοδούλου, Άρμστεντ, Ντάνιελς και Ρόμπερτσον και να φτάνει στο +3 (48-51, 24’).

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα 10-2 για το 58-53 (26’20’’), έφτασε και στο +7 (69-62, 29’10’’) με δύο σουτ τριών πόντων των Ρόμπερτς και Τόμπσον, με τον δεύτερο να συνεχίζει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οδηγώντας για πρώτη φορά στο +9 (74-65, 31’), έχοντας δίπλα του τους Τολιόπουλο, Παπαπέτρου, Αγραβάνη, Μιλουτίνοφ. Και τον Τολιόπουλο να δίνει για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (76-65, 32’20’’), η οποία έφτασε στο +16 (81-65) διά χειρός Τολιόπουλου. Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη και σε μια ικανή διαφορά με το τελικό 90-72 απέναντι σε ένα ιδιαίτερα μαχητικό και καλά διαβασμένο Ρέθυμνο.

Το νέο πρόσωπο: Στο παρκέ πάτησε για πρώτη φορά αν και λίγο ο Κάιλ Ουίλτζερ. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τον χρησιμοποίησε στο πρώτο δεκάλεπτο για 2'39''  και ξανά στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Διαμαντής, Βαρδάλος, Λόρτος

Δεκάλεπτα: 21-19,  39-39, 69-65, 90-72