17.4 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Πέταξαν για Ευρωμπάσκετ με +18 τα “γαλανόλευκα” κορίτσια (vid)

Στο Ευρωμπάσκετ του 2021 θα βρεθούν τα κορίτσια της Εθνικής Ελλάδος, μετά τη νίκη με το μαγικό +18 που χρειάζονταν απέναντι στη Βουλαγρία, της οποίας και επιράτησαν με 73-55, με θρίλερ στο φινάλε! Η Φασούλα άγγιξε το double-double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Μεγάλη εμφάνιση και από τη Χριστινάκη με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα "γαλανόλευκα" κορίτσια θα βρεθούν στη μεγάλη διοργάνωση  που θα φιλοξενηθεί στην Ισπανία και τη Γαλλία ως μία από τις 5 καλύτερες δεύτερες ομάδες, μαζί τις 9 πρώτες των 9 ομίλων.

Η Βουλγαρία ξεκίνησε το ματς με 5-0, όμως η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από 5 περίπου λεπτά παιχνιδιού. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-11, με τις Νικολοπούλου, Φασούλα και Χριστινάκη να δίνουν το ρυθμό.

Η διαφορά ανέβηκε στο 28-18 στο 14'27". Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βουλγάρες ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας στους 4 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (37-33).

Φασούλα και Νικολοπούλου βοήθησαν ώστε η διαφορά να αγγίξει και πάλι διψήφια επίπεδα (48-38) στο 26'38". Τα κορίτσια του Μασλαρινού την κράτησαν εκεί μέχρι και το 30' (52-42).

Την ύστατη προσπάθεια κατέβαλαν τα "γαλανόλευκα" κορίτσια στην τελευταία περίοδο και έφτασαν να προπορεύονται με 68-49 τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως η Ζλατάνοβα πέτυχε ένα φαρμακερό τρίποντο. Η Χριστινάκη έκανε το 70-52, με την Κόστοβα να απαντάει με νέο τρίποντο, 1'21" πριν τη λήξη του χρόνου. Η Παυλοπούλου έκλεψε τη μπάλα, η Νικολοπούλου επιχείρησε ένα μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχη. Η ελληνική άμυνα ανάγκασε την Κονσταντίνοβα σε νέο λάθος με 23" να απομένουν στο χρονόμετρο. Μετά το τάιμ άουτ η Φασούλα πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 73-55. Η ελληνική άμυνα απέδωσε στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα και η αποστολή μας ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τη μεγάλη πρόκριση!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ελληνική ομάδα τελείωσε το παιχνίδι με 25/55 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73