19.2 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Πέρασμα από τη Ρόδο

Χρειάστηκε το τρίτο δεκάλεπτο για να «ξεκολλήσουν» οι δύο ομάδες η μία από την άλλη στο «Βενετόκλειο», με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια διαφορά που τον «κράτησε» ως το τέλος της αναμέτρησης με τον Κολοσσό Ρόδου και ως το 73-82, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Οι δύο ομάδες πρόλαβαν να δείξουν στο πρώτο δεκάλεπτο όλα τα καλά, αλλά και όλα αρνητικά του παιχνιδού τους. Ο Κολοσσός Ρόδου αρνήθηκε κάποιες στιγμές το αμυντικό του DNA, ενώ ο Παναθηναϊκός μπορούσε να παίξει ομαδικά και σωστά, κλέβοντας μπάλες, πηγαίνοντας σε παιχνίδι ψηλά, αλλά και κάνοντας λάθη «χαζά», πηγαίνοντας ατομικές ενέργειες που τελικά οδήγησαν το παιχνίδι από το 7-17 (5’16’’) στο 27-27 (11’25’’). Και με άνθρωπο κλειδί τον Γιάννη Γεωργαλλή, ο Κολοσσός έφτασε στο 32-29 (13’). Oι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο ενός παίκτη που χρωστά πολλά στον Κολοσσό: Τον Μάικ Τζέιμς. Η ομάδα της Ρόδου, του έδωσε ρόλο, αυτός το εκμεταλλεύτηκε και πριν τελειώσει η χρονιά βρέθηκε στην Μπασκόνια, πρωταγωνιστώτας πια στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +7 (36-43, 17’13’’), αλλά οι γηπεχούχοι έδειχναν απλά να το θέλουν περισσότερο, ακολουθώντας κατά γράμμα το πλάνο που είχαν, οδηγώντας ως το 46-46 του ημιχρόνου, την πέμπτη ισοπαλία της αναμέτρησης. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με κλέψιμο, ριμπάουντ και γκολ φάουλ και συνέπεια στην άμυνα έδωσε το σύνθημα, ο Τζέιμς Φελντέιν το άκουσε πεντακάθαρα και οι δυο τους οδήγησαν ως το +10 (48-58, 22’40’’). Ο Γιάννης Μπουρούσης οδήγησε στο +11 (55-66, 30’20’’) και μόλις δύο λεπτά αργότερα με ένα ριμπάουντ βρέθηκε στην έκτη θέση της σχετικής λίστας στην ιστορία του πρωταθλήματος, φτάνοντας τα 1.700. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο +13 (58-71), επιτρέποντας στα 13΄ πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου 12 πόντους στον αντίπαλό του. Ο οποίος όμως συνέχισε να παλεύει ως το φινάλε, βρίσκοντας λύσεις, δείχνοντας πως ξέρει τι κάνει στο παρκέ, παρά το ότι είδε τον Ρέντιγκ με τρία φάουλ από το 14’. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα σε έναν αγώνα τον οποίο σφράγισε το τελικό 73-82. ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι δύο ομάδες σημείωσαν από 46 πόντους στο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μόλις 12 στα επόμενα 13’ και ουσιαστικά ήταν το διάστημα που έκρινε τον τελικό νικητή. O ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Να πούμε τον Μάικ Τζέιμς. Πήρε πολλές προσπάθειες, πήγε μόνος του ως το καλάθι ουκ ολίγες φορές, παίζοντας με μεγάλη ενέργεια σε ένα γήπεδο το οποίο γνωρίζει καλά. Και έφυγε με τον τίτλο του πρώτου σκόρερ με 19 πόντους... Όλα αυτά την ώρα που ο Νικ Καλάθης έκανε πολύ και ουσιαστική δουλειά λίγο πιο αθόρυβα με ασίστ και καλές άμυνες. Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ