25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Πέρασε στους “8” η Εφήβων, με Τουρκία για την τετράδα

Την πρόκριση στους "8" του Ευρωπαϊκού U18 πήρε η Εθνική Εφήβων που επικράτησε δύσκολα της Λετονίας με 71-65 στην Μπρατισλάβα. Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην επόμενη φάση θα είναι η Τουρκία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και πάλι ο Δημήτρης Μωραΐτης που είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μεγάλη η συνεισφορά και του Γιώργου Καλαϊτζάκη με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Με τον Μωραΐτη κύριο εκφραστή των επιθέσεων η Ελλάδα πήγαινε χέρι-χέρι στο σκορ με την Λετονία στο πρώτο δεκάλεπτο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο από 3-4 πόντους, με το ματς να είναι ντέρμπι. Μετά από χαμένο τρίποντο του Καλαϊτζάκη, ο Αρσενόπουλος πήρε το ριμπάουντ και σε νεκρό χρόνο έκανε το 21-17, δίνοντας μικρό προβάδισμα στους Έφηβους.

Η Εθνική παρέμεινε σε θέση οδηγού, έστω και με μικρές διαφορές, στην δεύτερη περίοδο. Προηγήθηκε, μάλιστα, με +6 (33-27, 35-29) με τους Λετονούς να μειώνουν στο 35-31 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ελλάδα και Λετονία είχαν παρόμοια ευστοχία σουτ με τους Έφηβους να μετρούν 13/37 και τους αντιπάλους τους 13/33. Μόλις 4 ασίστ για την ελληνική ομάδα την ώρα που οι Λετονοί είχαν πάρει 4 περισσότερα ριμπάουντ (20-24). Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου είχαν 4 λάθη σε αντίθεση με τα 8 των Λετονών. Ο Μωραΐτης είχε ξεχωρίσει με 15 πόντους ενώ ο Καλαϊτζάκης είχε 9.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με 9 πόντους (40-31) ύστερα από προσπάθειες των Μωραΐτη και Καμπουρίδη, όμως οι Λετονοί όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (42-41) αλλά προσπέρασαν για το 42-44 μετά από εύστοχη βολή του Σαλένιεκς στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η Εθνική αντέδρασε προσωρινά με Βύρλα και Δομπρογιάννη, πριν δεχθεί δύο τρίποντα από Μίσκα και Κάμπους για το 49-51 της Λετονίας.

Το 49-51 έγινε 57-53 μέσα σε δυόμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο, με τους Έφηβους να αντιδρούν μετά το μπλακ-άουτ. Στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 61-57 και η Εθνική φαινόταν να ελέγχει τον αγώνα. Ο Καμπουρίδης, μετά από δικό του αμυντικό ριμπάουντ, ευστόχησε σε τρίποντο για το 66-57, που ανάγκασε τον λετονικό πάγκο να καλέσει τάιμ άουτ, με 2'50" να απομένουν για την λήξη. Ο Καουφμάνις έφερε το παιχνίδι στους 3 πόντους (66-63) πριν ο Μωραΐτης δώσει ανάσα με δύο βολές για το 68-63 στα 34". Οι Λετονοί πίεσαν σε όλο το γήπεδο και προσπάθησαν να ανακόψουν τις ελληνικές επιθέσεις με φάουλ. Τελικό σκορ στην Μπρατισλάβα 71-65 και πρόκριση των Εφήβων στα προημιτελικά!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 15(2), Μωραΐτης 26(1), Καμπερίδης 1 , Καλαϊτζάκης Π. , Δούβλης, Πιλάβιος, Δομπρογιάννης 3, Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 12(2) , Γάργαλης 6, Λιούνης 2 , Βύρλας 4.

Λετονία (Χελμάνις): Ατελμπάουερς 7, Καουφμάνις 11(3), Ραμάνις, Βισνέβικς 5, Βιτόλινς, Μίσκα 12(2), Χερμανόβσκις 4, Μπέρκις 4, Σαλένιεκς 5, Βίκσνε, Κάμπους 9(1), Λάτσις 7(1).