26.3 C

Πέρασε από την Κωνσταντινούπολη η Μπάνβιτ, άνετα Μπεσίκτας και Εσκίσεχιρ

Από το «Cebeci Spor Salonu» πέρασε η Μπάνβιτ, επικρατώντας με 72-65 της Ιστανμπούλ ΒΒ, και διατηρήθηκε ψηλά στην κατάταξη στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Στη δεύτερη διαδοχική νίκη του και συνολικά 16η σε 25 αγώνες έφθασε το συγκρότημα της Πάνορμου, με τον Άντονις Τόμας να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 16π., μαζί με εφτά ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, μία ασίστ, ένα κόψιμο, αλλά και τρία λάθη. Ο Έρικ Μπάκνερ με 19π. και πέντε ριμπάουντ και ο Ράιαν Τούλσον με 13π., εφτά ασίστ, αλλά και δύο λάθη, δεν «έφθασαν» για τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν στο 10-15.

Η Μπεσίκτας είχε ίσως πιο εύκολο έργο από ό,τι δείχνει το τελικό 87-70 επί της Γκαζιάντεπ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από τον πρώτο ημίχρονο (50-38), καταφέρνοντας στο ρελαντί να πάρουν το αποτέλεσμα, με τον Τζος Άνταμς να έχει 22 πόντους με έξι ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη πρώτος σκόρερ ήταν με 21 πόντους ο Ρόμπερτ Κάρτερ.

Η Εσκίσεχιρ «κλείδωσε» πρακτικά την παρουσία της στα playoffs, ξεπερνώντας εκτός έδρας με 86-73 το «εμπόδιο» της Τράμπζονσπορ. Όλα είχαν ξεκαθαρίσει από το τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-69, για να προχωρήσουν σε άλλον ένα θρίαμβο δια χειρός Οζάν Οτάμπασι, που τελείωσε με 21 πόντους. Για την ομάδα της Τραπεζούντας, 23 πόντους είχε ο Ουίλιαμ Μπάρον.