21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Πάτησε το γκάζι ο Άρης

Ο Κόροιβος κατάφερε να... αγχώσει τον Άρη για ένα ημίχρονο, να τον ταλαιπωρήσει για ένα ακόμη δεκάλεπτο, πριν πατήσουν γκάζι οι γηπεδούχοι φτάνοντας στη νίκη στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο» με 100-79, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Ίσως να δείχνει κάτι για την εικόνα του παιχνιδιού το γεγονός πως ο Δημήτρης Πρίφτης, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο είχε χρησιμοποιήσει 10 από τους 12 παίκτες του. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έβρισκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν κάθε λάθος του αντιπάλου τους. Μιλουτίνοβιτς, Σαχπατζίδης και Σταρκς στην αρχή, με τον Γκότσερ να μπαίνει στην εξίσωση βοηθούσαν τους φιλοξενούμενους μείνουν στο παιχνίδι και να φτάσουν από το 29-23 (14’) στο 33-33 (16’) και λίγο αργότερα από το 42-35 (18’) στο 45-44 (20’) με τρίποντο στη λήξη του Αποστολίδη. Κι όλα αυτά με τον Άρη να μοιράζει το παιχνίδι επιθετικά σε Γιάνκοβιτς, Τζάκσον, Κάμινγκς, μετρώντας όμως 3/13 από τα 6μ75. Ο Κόροιβος έφτασε και στο +5 (45-50, 20’32’’), αλλά από το 53-55 (24’) και μετά ο αγώνας είχε την υπογραφή του Άρη. Έκανε ένα 16-0 (69-55, 26’52’’), βρήκε ρυθμό και λύσεις από πολλούς παίκτες, ενώ τα φάουλ που χρεώθηκαν οι ψηλοί της ομάδας της Αμαλιάδας νωρίς (κυρίως ο Σαχπατζίδης που είχε τρία στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποβλήθηκε με πέντε τελικά στο 34’20’’ με τον αγώνα στο 81-72) άνοιξαν ακόμη περισσότερο το δρόμο, για να φτάσουν οι Θεσσαλονικείς ως την κατοστάρα με το τελικό 100-79. Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Το 16-0 του Άρη στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν ο αριθμός που σφράγισε την αναμέτρηση. Και ήταν και αυτό που τελικά ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο πρωταγωνιστής: Καμιά φορά τα στατιστικά δεν λένε την αλήθεια το τι συμβαίνει στο παρκέ. Μία από αυτές τις περιπτώσεις είναι και ο Βασίλης Σίμτσακ. Η είσοδος του στον αγώνα άλλαξε την εικόνα του Άρη, έδωσε αυτό το «κάτι» που δεν μετριέται με κομπιούτερ και βοήθησε στο να εδραιώσει μια διαφορά η ομάδα του. Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης εδώ: http://esake.gr/el/action/EsakegameView?idgame=73c23709&mode=2