24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Πάτησε γκάζι στο τέλος

Ενα δεκάλεπτο (το τελευταίο) ήταν αρκετό για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να "καθαρίσει" τη Μπασκόνια (93-86) στη Μόσχα και να παραμείνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.  Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μάλιστα έγινε η πρώτη που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στα πλέι οφ την ίδια ώρα που...έσπρωξε ακόμα πιο μακριά από αυτά την αντίπαλό της.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά ψάχνοντας μια μεγάλη νίκη που θα τους έβαζε για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης. Μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι εκμεταλλευόμενοι και τα προβλήματα των γηπεδούχων (εκτός ο Χάντερ, μόλις επέστρεψε αλλά ήταν ανέτοιμος ο Χάινς) και με 8 πόντους του Γκρέιντζερ ξέφυγαν με 21-11 (8') και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 25-20 έχοντας 5/5 τρίποντα ενώ την ίδια ώρα οι Μοσχοβίτες τα είχαν σπάσει (1/8) !

Η ευστοχία των Βασκων συνεχίστηκε και κάπως έτσι κράτησαν την πρωτοπορία στο τέλος του ημιχρόνου (49-46) χάρις στα 8/10 τρίποντα που είχαν αλλά και το δίδυμο Γκρέιντζερ - Μπομπουά που είχαν φτάσει συνολικά τους 24 πόντους στο πρώτο μέρος.

Με Ροντρίγκεθ (κυρίως) και Κλάιμπερν εκτελεστικά και τον Ντε Κολό οργανωτικά, η ΤΣΣΚΑ μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλη (71-71).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και οι Βάσκοι τους έχασαν. Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι και την ίδια στιγμή είχαν βάλει 12 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 83-73 (35').  Τρία λεπτά αργότερα το σκορ είχε πάει στο 92-77 με το συνολικό σερί της ΤΣΣΚΑ απο το 30' και μετά να φτάνει στο 21-6  !

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και απλά οι Βάσκοι διασκέδασαν τις εντυπώσεις μειώνοντας την τελική διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-49, 71-71, 93-86.

Ανθρωπος του αγώνα:  Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ "καθάρισε" εκ του ασφαλούς για τους γηπεδούχους. Ακόμα και στο κακό τους πρώτο ημίχρονο ο Ισπανός είχε 8 πόντους με 4/5 δίποντα ενώ  τελείωσε με 17 (και 5/7 δίποντα αλλά και 2/4 τρίποντα).

Με τη γλώσσα των αριθμών: Το εξαιρετικό ποσοστό (άγγιξε το 58% με 11/19) που είχε η Μπασκόνια έξω από τα 6.75 έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να βρίσκεται σχεδόν μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ. Μάλιστα οι Βάσκοι είχαν 8/10 στο πρώτο ημίχρονο !