13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

«Πάρτι» του Λεσόρ και της Μονακό (vids)

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα της γαλλικής LNB, η νίκη για τη Μονακό ήταν αυτονόητη κόντρα στη Ροάν και ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες όπως μαρτυρά η έκταση της. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 86-61, αν και η Ροάν αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο (42-37).

Ο Ματίας Λεσόρ έκανε θραύση στις δύο ρακέτες τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους, 7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ακόμη για τους νικητές, ο Μάρκος Νάιτ είχε 17 πόντους με 8/11 σουτ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Ρόναλντ Μαρτς είχε 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Ακόμη στην LNB της Γαλλίας, η Λε Μαν δυσκολεύτηκε αλλά «λύγισε» την Γκραβελίν με 69-64. Κορυφαίος των νικητών ο Όβι Σόκο με 16 πόντους, 6/9 σουτ και έξι ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κόρεϊ Ντέιβις είχε 21 πόντους με 9/16 σουτ.

Σαφώς πιο εύκολο βράδυ πέρασε η Λιμόζ που βρήκε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο από τη Λε Πορτέλ (37-36) αλλά έφτασε με άνεση στο 91-68. Κορυφαίος της ήταν ο Τζέρι Μπουτσέλ με 16 πόντους, 7/9 σουτ και εννιά ριμπάουντ. Ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου και του Άρη Μπορίς Νταλό είχε 13 πόντους και έξι ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Από τα αποψινά παιχνίδια η μόνη φιλοξενούμενη ομάδα που έμεινε όρθια ήταν η Στρασμπούρ που δεν χαρίστηκε στη Σαλόν, την οποία νίκησε με το εμφατικό 76-54. Ο Κόλσον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που πήραν 19 πόντους από τον Ουέινραϊτ. Για τη Σαλόν ο Μάιερς είχε 17 πόντους και πέντε ριμπάουντ.