16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Πάρτι πρωτιάς της Λούντβιγκσμπουργκ (vids)

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το ντέρμπι του γερμανικού Πρωταθλήματος αφού η Λούντβιγκσμπουργκ κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της Μπάγερν και τη νίκησε με 91-77, έχοντας βέβαια ήδη εξασφαλισμένη την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την πρώτη περίοδο τις προθέσεις τους, αφού έκαναν επιμέρους σκορ 24-12 και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (50-33) το οποίο κατάφεραν να διαχειριστούν ως το τέλος.

Για την ομάδα του Τζον Πάτρικ ο Χουλς είχε 22 πόντους και 10 ασίστ ενώ 18 είχε ο ΜακΛίν. Για την Μπάγερν που έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι κουρασμένη, ο Ρέινολντς είχε 21 πόντους.

Ακόμη στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στη γερμανική λίγκα...

Η Άλμπα που τερμάτισε στη 2η θέση, νίκησε εκτός έδρας με 91-81 την Τσέμνιτζ, παίρνοντας 17 πόντους από τον Έρικσον.

Η Όλντενμπουργκ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Μίτελντόιτσερ με 87-72, παίρνοντας 13 πόντους από τους Μπρέουνιγκ, Μαχάλμπασιτς και Μπουθ.

Η Ουλμ πέρασε από τη Βόννη με 94-81, χάρη στο 31-16 της τελευταίας περιόδου.

Έστω και δύσκολα οι Σκάιλαϊνερς επικράτησαν των Τάουερς του Αμβούργου με 93-87.

Η Μπράουνσβαϊγκ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γκίσεν με 103-91 ενώ εύκολη εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Ράστα Βέχτα επί της Βούρζμπουργκ με 95-62. Τέλος η Μπαϊρόιτ πέρασε από την έδρα της Γκέτιγκεν με 99-95, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν στα πρώτα 7:27 του αγώνα 11/12 τρίποντα, χωρίς να επιχειρήσουν σε αυτό το διάστημα δίποντο ή βολή!

Η Κράιλσχαϊμ σημείωσε επίσης μία εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 77-70.