16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Πάρμα Πέρμ – Ζενίτ 78-76: Ήττα εκτός προγράμματος (pic+vid)

Ήττα εκτός προγράμματος υπέστη η Ζενίτ εκτός έδρας απέναντι στην Πάρμα Πέρμ με σκορ 78-76. Η 8η Πάρμα υποδεχόταν την Ζενίτ σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι για τους πρωτοπόρους της VTB οι οποίοι όμως στραβοπάτησαν. Λίγο η κούραση απο τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό 2 μέρες πριν, λίγο η αστοχία στα σούτ τριών πόντων διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στην πρώτη περίοδο η Πάρμα έδειχνε να πατάει καλύτερα καθώς έτρεξε ενα σερί φτάνοντας την διαφορά και στο +11, με τους φιλοξενούμενους όμως να μειώνουν την διαφορά πριν την λήξη του δεκαλέπτου σε 25-22. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο και το σκόρ πιο κοντά με την Ζενίτ να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +4 45-49.  Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ζενίτ έκανε ενα σερί 9-0 φτάνοντας στο 45-54, με την Πάρμα στην συνέχεια να ισοφαρίζει και να περνά και μπροστά στο τέλος της περιόδου 64-52. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συνεχώς σε απόσταση ενός καλαθιού με την Πάρμα να έχει το μικρό προβάδισμα και με την ευστοχία των ελεύθερων βολών στο τέλος να παίρνει το αποτέλεσμα.

Για την Πάρμα 3 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: Οι Γιουσκεβίτσιους και Σάβοβιτς με 11 και με 10 ο Πονίτκα. Για την Ζενίτ ξεχώρισε ο Μπάρον σκοράροντας 17, ενώ ακολούθησαν οι Ζουμπκόβ και Μπλάκ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα:25-22, 45-49, 64-62, 78-76.