27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Πάντ(σ)ερ στο Ρέθυμνο!

Ο Κέβιν Πάντερ έκανε το ντεμπούτο του στο Ρέθυμνο και βοήθησε την ΑΕΚ να πάρει μια δύσκολη πλην πολύτιμη νίκη (95-90), χάρη στην οποία βελτιώνει κι άλλο τη θέση της στη βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League και πάει με ηθικό ακμαιότατο στον σαββατιάτικο τελικό του Κυπέλλου. Η συμβολή του Πάντερ στην τελευταία περίοδο, οπότε η Ένωση γύρισε το παιχνίδι, ήταν σημαντική, όμως την πολλή δουλειά έκαναν αφενός ο Μάνι Χάρις με τον Μάικ Γκριν στην περιφέρεια και αφετέρου ο Δημήτρης Μαυροειδής μέσα στις ρακέτες, ενώ το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα έβαλε ο Ντελρόι Τζέιμς 29'' πριν από τη λήξη. Ο Μούντι έκανε πράματα και θάματα ξανά, βγάζοντας ορισμένες καταπληκτικές φάσεις, αλλά από κάποια στιγμή και μετά το παράκανε και έκανε κακό στο Ρέθυμνο.

Ο Βινς Χάντερ πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους της ΑΕΚ κάνοντας... πάρτι μέσα στο καλάθι του Ρεθύμνου, αλλά στην άμυνα είχε πρόβλημα. Η συνεργασία του με τον Τζέιμς δεν ήταν καλή, η ρακέτα της Ένωσης ήταν απροστάτευτη και επιπλέον το Ρέθυμνο σούταρε εξαιρετικά από την περιφέρεια. Έτσι, δεν άργησε να πάρει μια καλή διαφορά υπέρ του, η οποία στο 8' έφτασε τους 9 πόντους (26-17), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 29-22. Κι όλα αυτά παρότι από πολύ νωρίς, από το έκτο κιόλας λεπτό, αναγκάστηκε να παίζει χωρίς τον Μούντι, που φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και υποχρέωσε τον Βετούλα να τον αποσύρει στον πάγκο για να τον προφυλάξει.

Ήταν εμφανές πως η άμυνα της ΑΕΚ έμπαζε από παντού, οι 29 πόντοι στα πρώτα δέκα λεπτά ήταν μια τραγική επίδοση και μπορεί αυτό να οφείλεται εν μέρει στο εξαιρετικό ποσοστό των γηπεδούχων στα τρίποντα (6/9 στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά όλα τα σουτ ήταν ελεύθερα. Με την είσοδο των Μαυροειδή και Σάκοτα, πάντως, η άμυνα της Ένωσης έγινε πιο αποτελεσματική μέσα στη ρακέτα, ο Βασιλόπουλος σε θέση "3" ήταν και πάλι ο... λίμπερο που βοηθούσε πολύ σε όλες τις αμυντικές καταστάσεις κι αυτό της επέτρεψε να σταματήσει την ορμή του Ρεθύμνου και μέσα σε ενάμισι λεπτό στην αρχή της δεύτερης περιόδου κατάφερε να καλύψει την εις βάρος της διαφορά και να περάσει μπροστά (30-29). Αλλά όχι για πολύ.

Το Ρέθυμνο ελέγχοντας άριστα τα ριμπάουντ με τους Γκούντγουιν και Λι να κάνουν εξαιρετική δουλειά σε αυτό το κομμάτι πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 14' (36-30) και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (46-43), παρότι δεν μπόρεσε να το αυξήσει. Παρά το ότι ο Άρμστεντ έκανε πολύ καλή δουλειά κυρίως στην οργάνωση του παιχνιδιού, επιτρέποντας στον Βετούλα να κρατά στον πάγκο χωρίς κόστος τον Μούντι, εντούτοις στη δεύτερη περίοδο τα τρίποντα ήταν άστοχα (0/8) και το Ρέθυμνο έμενε ζωντανό κυρίως χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες ευκαιρίες που έπαιρνε.

Από την άλλη πλευρά ο Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε την ευκαιρία στον Κέβιν Πάντερ να κάνει το ντεμπούτο του, αλλά ο Αμερικανός ήταν άστοχος και φυσιολογικά ανέτοιμος να βοηθήσει ουσιαστικά, έτσι η ΑΕΚ έβρισκε κάποιες σποραδικές επιθετικές λύσεις από τους Σάκοτα, Μαυροειδή και τον Γκριν, που ανέβηκε προς το τέλος του ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά δεν μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι άναψε. Οι άμυνες άρχισαν να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο, καθώς οι δύο προπονητές έδωσαν έμφαση σε αυτές με διαφορετικά σχήματα. Ο Βετούλας επέλεξε σχήμα με τρεις κοντούς για μεγαλύτερη πίεση στην περιφέρεια, ενώ ο Σάκοτα έβαλε τον Βασιλόπουλο πάνω στον Μούντι κι ο διεθνής φόργουορντ τον περιόρισε, ενώ συν τοις άλλοις έπαιξε ρόλο-κλειδί και στην επίθεση, όπου βοήθησε πολύ την κυκλοφορία της μπάλας. Μετά τα μισά της τρίτης περιόδου πάντως το Ρέθυμνο πήρε και πάλι μια διαφορά υπέρ του (64-56 στο 27'), αφενός γιατί ο Μούντι συνδέθηκε με το καλάθι και ο Γκούντγουιν συνέχιζε να κάνει πολύ καλή δουλειά μέσα στις δύο ρακέτες και αφετέρου επειδή η ΑΕΚ "κόλλησε" στην επίθεση, καθώς δεν μπορούσε να βρει δρόμους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Πάντερ, όμως, μπήκε ξανά στον αγώνα και έδωσε λύσεις, ο Γκριν σταμάτησε τον Μούντι και καθώς οι Γκούντγουιν, Λι βγήκαν για να πάρουν ανάσες, η Ένωση πλησίασε ξανά. Στο 29' μείωσε 67-65, όμως ένα καταπληκτικό κάρφωμα του Μούντι στα μούτρα όλης της άμυνας της ΑΕΚ, κράτησε το Ρέθυμνο μπροστά με 69-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

O Μούντι είχε πάρει φόρα και μαζί και τον αέρα του Γκριν, ωστόσο κάποιες φορές το παράκανε. Το Ρέθυμνο σταμάτησε να παίζει ομαδικά, πράγμα που η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να περάσει μπροστά με 81-74 στο 34', καθώς έδειχνε να λειτουργεί καλά στην επίθεση το σχήμα με τους Χάρις και Πάντερ μαζί στην πεντάδα, τον Μάικ Γκριν να ενορχηστρώνει από θέση πλέι μέικερ ενώ βοηθούσε σημαντικά και ο Μαυροειδής μέσα στη ρακέτα. Το Ρέθυμνο φάνηκε ότι δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η μπάλα δεν κυκλοφορούσε σωστά στην επίθεση, τα σουτ ήταν άστοχα και καθώς η ΑΕΚ είχε πάρει και ψυχολογικό προβάδισμα, διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά. Στο 36' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12 πόντους (88-76), καθώς ο Χάρις είχε πάρει φόρα, ενώ και ο Μαυροειδής έκανε σπουδαία δουλειά μέσα και στις δύο ρακέτες.

Το Ρέθυμνο σε μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι, άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και προκάλεσε προβλήματα στην ΑΕΚ, που σιγά σιγά έχασε τη διαφορά, όμως ο φύλακας-άγγελός της ήταν ο Ντελρόι Τζέιμς, που 29'' πριν από τη λήξη πέτυχε το πιο μεγάλο σουτ του αγώνα. Καθώς το Ρέθυμνο είχε μειώσει στους 4 (91-87), ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, έκανε το 94-87 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΟΙ ΣΤΥΛΟΒΑΤΕΣ: Το σχήμα με τους Χάρις και Πάντερ στην πεντάδα αποδείχθηκε αποτελεσματικό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός σκόραρε 10 πόντους, έβγαλε μερικές καλές άμυνες και γενικά έπαιξε πολύ καλά για ντεμπούτο. Την πολλή δουλειά στην ΑΕΚ, όμως, έκαναν τρεις παίκτες. Ο Μάνι Χάρις, που επανήλθε οριστικά στις καλές εμφανίσεις σκοράροντας 23 πόντους και βοηθώντας πολύ στην τελευταία περίοδο. Ο Μάικ Γκριν, που τελείωσε τον αγώνα με 13 ασίστ παίζοντας κι αυτός καθοριστικό ρόλο στην ανάκαμψη της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Και ο Δημήτρης Μαυροειδής, που τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (18π., 10ρ.) και με μια πολύ πειστική εμφάνιση μέσα και στις δύο ρακέτες. Αυτή τη φορά ήταν πολύ καλός και στο αμυντικό κομμάτι, που συνήθως αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα του.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Ρέθυμνο άρχισε τον αγώνα με 6/9 τρίποντα και τελείωσε με 11/31. Είχε δηλαδή από το 10' και μετά 5/22. Επίσης, η ΑΕΚ εκτέλεσε 34 βολές (27/34), ενώ το Ρέθυμνο ούτε καν τις μισές (11/15). Αυτή η μεγάλη διαφορά εξηγείται εν μέρει από το γεγονός ότι η ΑΕΚ προτίμησε να επιτεθεί περισσότερο μέσα στο καλάθι, πράγμα που αποδεικνύεται και από το ότι σούταρε μόνο 11 τρίποντα.