20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Πάντερ ο πορθητής! (vid)

Το Μιλάνο φεύγει από την Πόλη με την αίσθηση του... κατακτητή, αφού μετά την έδρα της Φενέρ, άλωσε και αυτή της Εφές με το 72-69 να είναι δίκαιο αποτέλεσμα αν και έκρυβε... απρόσμενη λαχτάρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός που το πήρε πάνω του και απέτρεψε τη μεγάλη ανατροπή των Τούρκων, αφού το Μιλάνο είχε φτάσει στο +17 στο πρώτο ημίχρονο και οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +5 στο 35'! Στο 9-5 πλέον το Μιλάνο που έχει αρχίσει να πείθει, στο 7-8 η Εφές που παραπατάει σε διάρκεια.

Η Εφές με αιχμές Μπομπουά και Ντάστον έλεγξε τον αγώνα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 12-7 στο 4', το Μιλάνο με την είσοδο του Ροντρίγκες στο παρκέ βρήκε ρυθμό και ισοφάρισε στο 20-20 του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες στο 12' ήταν στο 24-24 και μετά ήρθε το ξέσπασμα των Ιταλών. Ο Κέβιν Πάντερ άρχισε να... πυροβολεί, Χάινς και Λεντέι κυριαρχούσαν κάτω από τα καλάυια και στο 18' το Μιλάνο βρέθηκε στο +17, 29-46, κλείνοντας το ημίχρονο στο 31-46.

Η Εφές ανασυντάχτηκε στην ανάπαυλα και η παλιά φουρνιά, Σιμόν και Μίσιτς βγήκαν μπροστά για την αντεπίθεσης  που έφεραν το ματς στα ίσια στο 25' με το σκορ στο 46-46 και το σερί στο 17-0 από το 18'! Το παιχνίδι έχει αρχίσει ξανά, το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 52-52 και με την ψυχολογία πλέον να έχει αλλάξει στρατόπεδο.

Ο Μίσιτς πλέον είχε πάρει φόρα και δε σταματιόταν, η Εφές βρέθηκε στο +5, 65-60 στο 34', όμως, το Μιλάνο με Πάντερ και Ροντρίγκες από το 67-62 πήγε στο 38'30'' στο 67-71! Ο Μίσιτς πήρε το τρίποντο από το 69-71 στα 5'', το έχασε και ο Ντιλέινι πήγε στις βολές στα 3''. Εβαλε τη δεύτερη, ο Μίσιτς πέταξε τη μπάλα πίσω από το κέντρο αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ.

ΨΥΧΡΟΣ: Ο Κέβιν Πάντερ βγάζει το ψωμί του με δύο μεγάλα όπλα, το σουτ και την... αναισθησία του. Αυτά χρειάστηκαν σήμερα στο Μιλάνο για να αποφύγει το χαρακίρι στην Πόλη, αφού όταν είχε γυρίσει το ματς, τα έβαλε από... το σπίτι του και άλλαξε την κατάσταση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρεμφερείς ήταν οι περισσότερες επιδόσεις των δύο ομάδων και σε ένα ματς που κρίθηκε στο σουτ, τα δύο περισσότερα λάθη των γηπεδούχων, 18-16 ειδικά στην έδρα τους μπορεί και να στοίχισαν το ματς.