22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

“Πάνθηρας” για παραμονή!

Το ένστικτο αυτοσυντήρησης του Πανιωνίου αποδείχθηκε πολύ πιο ισχυρό από όποια διάθεση είχε η ΑΕΚ να κερδίσει στη Νέα Σμύνρνη. Ο Τάιρον Μπρέιζελτον αποδείχθηκε επίσης πολύ καλός για να τον σταματήσει η άμυνα της Κυπελλούχου Ελλάδας. Και κάπως έτσι οι "κυανέρυθροι", που έπαιξαν επίσης σπουδαία άμυνα, με πάθος και καρδιά, κέρδισαν με 71-69 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα η ΑΕΚ, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Σάκοτα, έμεινε πίσω από το Λαύριο στην τέταρτη θέση, όπου ισοβαθμεί πλέον με τον Προμηθέα.

Το παιχνίδι άρχισε με κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να δώσουν έμφαση στην άμυνα κι αυτό δεν τους επέτρεψε να έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση. Νευρικότητα και κακές επιλογές, που είχε ως αποτέλεσμα μεγάλη αστοχία, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα στην πρώτη περίοδο, κατά την οποία η ΑΕΚ μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, κυρίως επειδή ο Τζέιμς κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στην επίθεση έναντι των "τεσσαριών" του Πανιωνίου και ο Λαρεντζάκης είχε εξουδετερώσει τελείως τον Σακελλαρίου στην άμυνα. Παρότι κατά τα άλλα η Ένωση ήταν άστοχη και οι Γκριν-Χάρις "σβηστοί", κατάφερε να προηγηθεί με 17-11 στο 9', όμως από εκείνο το σημείο και μετά το σκηνικό άλλαξε.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος έβαλε στον αγώνα τον Κράβιτς αντί του Σαρικόπουλου, αλλά και τον νεοαποκτηθέντα Κάμινγκς. Αυτός ήταν που άλλαξε όλη τη μορφή του αγώνα. Διότι παίζοντας σε θέση "3" ήταν πολύ πιο δυνατός από τον Χάρις που κλήθηκε αρχικά να τον μαρκάρει, το εκμεταλλεύτηκε, άρχισε να σκοράρει και βρήκε ρυθμό. Στη συνέχεια κανείς δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και ο Πανιώνιος βρήκε σημείο αναφοράς στην επίθεση. Ο Κράβιτς κυριάρχησε στις μονομαχίες του με τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο Σακαλλαρίου άρχισε να γίνεται πιο δραστήριος κυρίως στο οργανωτικό κομμάτι και ο Πανιώνις πήρε τον έλεγχο.

Η ΑΕΚ από την άλλη σταμάτησε να παίζει. Στην επίθεση δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, δεν μπορούσε επίσης να τρέξει, αφού δεν είχε εύκολο επιθετικό ριμπάουντ και αναγκαζόταν να εκτοξεύει... τούβλα από την περιφέρεια. Η απουσία του τραυματία Σάκοτα έγινε αισθητή σε αυτό το κομμάτι, ωστόσο η ουσία ήταν μετά από όλα αυτά ο Πανιώνιος κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 17-2 μεταξύ 9' και 15', να προηγηθεί με 28-19 και να πάρει για τα καλά το πάνω χέρι. Το διατήρησε δε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-24 χάρη σε ένα τρίποντο του Σακελλαρίου), καθώς η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είναι άστοχη, ακόμα και στις βολές, και σκόραρε μόλις 7 πόντους σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ άρχισε να χτυπά πιο πολύ μέσα στο καλάθι με τους Χάντερ, Τζέιμς και να βρίσκει επιθετικές λύσεις, αλλά το ίδιο έκανε και ο Πανιώνιος, που έβρισκε κενά μέσα στη ρακέτα της Ένωσης και χτυπούσε με διεισδύσεις κυρίως από τον Μπρέιζελτον. Οι "κυανέρυθροι" διατηρούσαν το προβάδισμά τους, ωστόσο η ΑΕΚ περίπου στα μισά της περιόδου έδειξε διάθεση να επιστρέψει μετά από κάποιες καλές άμυνες και με καλάθια των Χάρις, Γκριν, που έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (43-39). Όμως η αντίδραση του Πανιωνίου ήταν άμεση και καταιγιστική. Kλείονοντας και παλι σωστά την άμυνά του, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να σουτάρει άστοχα τρίποντα, και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπρέιζελτον και Σακελλαρίου έτρεξε ένα γρήγορο 10-0 και στο 28' προηγήθηκε με 53-39 μέσα σε αποθέωση. Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου η ΑΕΚ δεν δέχθηκε άλλον πόντο, όμως και επιθετικά δεν είχε πολλές λύσεις, απλώς κατάφερε να μειώσει 53-43.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Κέβιν Πάντερ βρήκε το χέρι του και η ΑΕΚ ψαλίδισε τη διαφορά. Με δύο δικά του τρίποντα εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Πανιώνιος έπαιξε αρχικά χωρίς τον Μπρέιζελτον στο σχήμα του και "κόλλησε" επιθετικά και βοήθησε καθοριστικά ώστε η ΑΕΚ να μειώσει 54-49 στο 32' τρέχοντας ένα επί μέρους 10-1 μέσα σε 4 λεπτά. Και υπήρξε και συνέχεια. Διότι η Ένωση πίεσε πολύ πιο αποτελεσματικά στην άμυνα, έβαλε χέρια στην μπάλα και την έκλεψε αρκετές φορές, με αποτέλεσμα στο 35' να μειώσει στο καλάθι (57-55).

Όμως ο Πανιώνιος ήταν ανθεκτικός. Με προσήλωση στην άμυνα κατάφερε να σταματήσει τον Πάντερ, που του είχε κάνει ζημιά κι έτσι αντιπαρήλθε το δικό του επιθετικο βραχυκύκλωμα. Και στο τέλος ανέλαβε δράση ο Μπρέιζελτον. Έτσι κι αλλιώς αυτός ήταν που είχε προκαλέσει τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ, αλλά το δικό του τρίποντο ένα λεπτό πριν από το φινάλε ήταν αυτό που έγειρε αποφασιστικά την πλάστιγγα υπέρ του Πανιωνίου, κάνοντας το σκορ 66-60. Και 37'' πριν απο το φινάλε με ένα ακόμα έδωσε στην Ένωση τη χαριστική βολή. Έκανε το 69-60 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στον αγώνα και στον Πανιώνιο μια τεράστιας σημασίας νίκη. Το μόνο πουτ κατάφερε στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα η ΑΕΚ ήταν να μειώσει τη διαφορά...

Ο... ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ: O Tάιρον Μπρέιζελτον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανιωνίου, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στάθηκε αδύνατο για την ΑΕΚ να βρει παίκτη να τον περιορίσει και ήταν αυτός που κουβάλησε τους "κυανέρυθρους" στην πλάτη του σκοράροντας και δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Αποκορύφωμα ήταν τα δύο τρίποντα που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό και μετα οποία ο Πανιώνιος σφράγισε τη νίκη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: O Πανιώνιος ευστόχησε σε περισσότερα τρίποντα σε λιγότερες προσπάθειες έναντι της ΑΕΚ (8/20 έναντι 6/26).