21.8 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Πάλεψε αλλά λύγισε η Εθνική Νέων Γυναικών

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τσεχία, χάνοντας με 75-73 στην παράταση και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Παράλληλα απώλεσε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-33. Οι Τσέχες ήταν καλύτερες επιθετικά στην συνέχεια και πήραν «ανάσα» 6 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (57-51).

Με έμφαση στην άμυνα, οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έφεραν το ματς στα ίσια, χάρη σε καλάθι της Φασούλα στα 8’’ για την λήξη. Η Τσεχία προηγήθηκε με τρεις (73-70) πριν ισοφαρίσει η Τζουγκράκη με 23’’ να απομένουν. Η Σουλάποβα ευστόχησε στην εκπνοή, δίνοντας την νίκη στην ομάδα της.

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν η κορυφαία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, σημειώνοντας double-double με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πολύ καλή ήταν και η Ευαγγελία Τζουγκράκη με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πρωταγωνίστρια της Τσεχίας η Σουκάλοβα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-33 57-51, 63-63 (παρ.) 75-73

Τσεχία (Μάρτινεκ): Σουκάλοβα 14, Γκαϊσλέροβα 11(3), Στουπάλοβα 4,Σίποβα 13(1), Κρεΐζοβα 12(2), Κλοκοτσνίκοβα, Ζίτκοβα 4(1), Ροκόσοβα 6, Χόσκοβα 7(1), Μαλέτσκοβα 4(1).

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 14(2), Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 9, Βιντσιλαίου Σ., Ντάνου 13(2), Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 11(1), Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 18.