16.7 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ο ωραίος Γκόρντιτς και ο μοιραίος Τσέρι (vids, pics)

Η Μπουντούτσνοστ έκανε το 1-0 με το 84-83 επί Τσεντεβίτα της στον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα playoffs της Αδριατικής Λίγκας, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στο Ζάγκρεμπ την επόμενη Κυριακή 25 Μαρτίου (19.00).

Η Τσεντεβίτα κάλυψε τη μικρή διαφορά με την οποία έχανε στο ημίχρονο (39-34) στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να πάρει και το προβάδισμα για πρώτη φορά με τρίποντο του Ντιμίτρι Νίκολς (40-41, 23’10’’). Το ντέρμπι συνεχίστηκε όμως με τα ηνία του αγώνα να αλλάζουν χέρια.

Οι Κροάτες έφτασαν στο +4 (63-67, 30’50’’), η Μπουντούτσνοστ επέστρεψε για το 70-67 με τον Νίκολιτς (33’) και τον Νίκολς να μιλά ξανά για το 70-70 (33’15’’). Μούσα και Ζγκάνετς έγραψαν το 74-79 (36’15’’) και με 55’’ για το τέλος του αγώνα ο Τσέρι διαμόρφωσε το 79-83.

Ο Γκόρντιτς ευστόχησε από τα 6μ75 (82-83), αλλά ο Τσέρι αστόχησε εντός πεδιάς και σε δύο ελεύθερες βολές, δίνοντας την ευκαιρία στον Γκόρνιτς να γράψει με 2/2 ελεύθερες βολές το 84-83 με 4’’ πια στο ρολόι! Ο Τσέρι όμως ήταν ο μοιραίος της αναμέτρησης, καθώς το σουτ που επιχείρησε με τη λήξη της αναμέτρησης δεν βρήκε το στόχο!

Ο Γκόρντιτς δεν ήταν μόνο ο παίκτης που ουσιαστικά καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα από την πλευρά των γηπεδούχων. Ήταν και ο πρώτος τους σκόρερ με 23 πόντους, προσθέτοντας ακόμη πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Γκίμπσον και Ιβάνοβιτς ακολούθησαν με 16 και 12 αντίστοιχα. Ο μοιραίος για την Τσεντεβίτα, Ουίλ Τσέρι, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι την ώρα των τελευταίων βολών είχε 7/7! Ο Ντιμίτρι Νίκολς τον... συναγωνίζεται για τη θέση του κορυφαίου της κροατικής ομάδας με 19 πόντους και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 24-23, 15-11, 22-30, 23-19

*Νωρίτερα στον άλλον ημιτελικό ο Ερυθρός Αστέρας είχε κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στην Μόρναρ.