24.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ο Χαπ ξέρανε τη Βίρτους

Η Βίρτους Μπολόνια, που βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στο ημίχρονο από τη Φορτιτούντο Μπολόνια, έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Ίθαν Χαπ, σαν από μηχανής θεός πέτυχε δίποντο 17" πριν το φινάλε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (85-84). Ο Άντριου Μπανκς έγραψε το τελικό 86-84 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Φορτιτούντο στο Σούπερ Καπ Ιταλίας.

H Bίρτους μπήκε αποφασισμένη μετά την ανάπαυλα και πέτυχε 34 πόντους, δέχτηκε όμως 27 και δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ιδίως προς τα τελευταία λεπτά, το ματς έγινε ντέρμπι και η μπίλια έκατσε τελικά στη Φορτιτούντο.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 22 πόντους και 6 ασίσρ, ενώ 10 πόντους είχε ο νεοφερμένος Τζος Άνταμς.

Από πλευράς νικητών, ο Πιέτρο Αραντόρι είχε 16 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ίθαν Χαπ που αποδείχτηκε καθοριστικός παράγοντας στο φινάλε, έμεινε μόλις στους 8 πόντους, μαζεύοντας όμως 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 26-36,60-63, 84-86