25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Φελντέιν “εκτέλεσε” τη Βαλένθια

Με σούπερ τον Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε 30 πόντους ο Ερυθρός Αστέρας παρέσυρε στο διάβα του τη Βαλένθια (106-90) σε έναν αγώνα που είχε περισσότερο χαρακτήρα γοήτρου, όσο και αν οι Σέρβοι έχουν ακόμα μαθηματικά ελπίδες πρόκρισης αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να προλάβουν το τρένο της οκτάδας.

Οι Νυχτερίδες αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα και με ένα γρήγορο σερί προηγήθηκαν 14-7  έχοντας 4/5 τρίποντα !  Οι Σέρβοι όταν άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς ο Φελντέιν, ισοφάρισαν αρχικά (17-17 στο 7') ενώ κράτησαν οριακά το προβάδισμα στο ημίχρονο (50-48) με τι άμυνες πάντως να έχουν πάει περίπατο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, μέχρι που ένα ξέσπασμα του Αντιτς σε συνδυασμό με τον Φελντέιν, έφεραν ένα σερί 11-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεφεύγει  79-67 στο 30'.

Με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να μετατραπεί σε ένα πάρτι για τους γηπεδούχους που έκαναν ότι ήθελαν με συμπαραστάτες του Φελντέιν και τους Λεσόρ (16π. , 7 ριμπ.) και Ρότσεστι (17π., 5 ασιστ) και τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 20 πόντους (94-74 στο 35').

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 50-48, 79-67, 106-90

Ανθρωπος του αγώνα: Τα εξάσφαιρα του Τζέιμς Φελντέιν πήραν φωτιά στο Βελιγράδι. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ήταν καταλυτικός με 30 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 ριμπ., 2 κλεψίματα).

Με τη γλώσσα των αριθμών: Οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν άχαστες στις βολές  με τους γηπεδούχους να έχουν 21/22 και τους φιλοξενούμενους 18/20 !  Απλά ο Ερυθρός Αστέρας είχε και 61% στα δίποντα (23/38) αλλά και εννέα ριμπάουντ παραπάνω (27 έναντι 18).