26.4 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Ο Σουάρεθ έδωσε τη νίκη στη Μάλαγα! (vids)

Σε έναν αγώνα συναρπαστικό σε εξέλιξη ως το τελευταίο δευτερόλεπτο η Ουνικάχα Μάλαγα επικράτησε 82-81 εκτός έδρας της Φουενλαμπράδα χάρη σε ένα σουτ του Κάρλος Σουάρεθ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά στα μισά του αγώνα οι δύο ομάδες κοιτούσαν η μία την άλλη στα μάτια (38-38). Η Φουενλαμπράδα έκανε ένα μεγάλο βήμα μπροστά στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους... double score (30-15). Όπως αποδείχθηκε το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη. Η Μάλαγα έκανε την αντεπίθεσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο σφραγίστηκε από το επιμέρους 13-29!

Με 28’’ για τη λήξη οι γηπεδούχοι φαινόταν πως θα μπορούσαν ακόμη κι έτσι να σφραγίσουν τη νίκη όταν προηγήθηκαν 80-77. Ο Χαϊμέ Φερνάντεθ με 21’’ στο ρολόι έγραψε το 80-79, ο Κριστιάν Εγένγκα κέρδισε το φάουλ, είχε 1/ 2 βολές και η Ουνικάχα Μάλαγα άρπαξε την ευκαιρία και με τον Σουάρεθ έγραψε το 81-82 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης, αφού η διπλή προσπάθεια από Μπομπρόφ και Ρόουλαντ έπεσε στο κενό. Μπριθουέλα (16), Τόμπσον (14), Ντίαθ (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που βρίσκονται πλέον στο 8-7, στη 15η αγωνιστική της Liga Endesa. Η Φουενλαμπράδα βρίσκεται στο 4-11.