25.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νίκη οκτάδας στο θρίλερ! (vids)

Ο Κώστας Σλούκας έδωσε το δικαίωμα στην ελπίδα στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση και στη συνέχεια σφράγισε τη νίκη για τον Ολυμπιακό με το τελικό 93-101 στη Γαλλία για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας σε παιχνίδι εξ' αναβολής.

Μετά τα πρώτα λεπτά που έδειχναν λίγο ως συνέχεια του αγώνα στο ΣΕΦ με τους Γάλλους να φτάνουν στο 7-4 (3’) κάνοντας το δικό τους παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο με τον Κώστα Σλούκα να δίνει το σύνθημα μοιράζοντας ασίστ ή σκοράροντας για το 7-11 (5’) και ως το 13-23 (9’40’’).

Το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό. Δέχθηκε ένα 8-0, το παιχνίδι ισορρόπησε και έμεινε έτσι με τη Βιλερμπάν να παίρνει το προβάδισμα (35-33, 17’10’’) με ένα τρίποντο του Νόρις Κόουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις απαντήσεις για να πάνε στα αποδυτήρια με ένα +7 (37-44). Η διαφορά έφτασε και στο +9 (37-46) με την επιστροφή στο παιχνίδι, αλλά άστοχα σουτ και λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν και πάλι (53-54 στο 26’34’’, 55-56 στο 27’45’’) με τον ΜακΚίσικ από την άλλη να δίνει λύσεις επιθετικά και τον Σπανούλη να έρχεται από τον πάγκο για το 57-61 (28’48’’).

Τα λάθη ήταν μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό με τον Χάουαρντ να δίνει το προβάδισμα ξανά στην Βιλερμπάν (66-65, 32'10''). Χάουαρντ και Χέις ήταν αυτοί που κρατούσαν τους Γάλλους στο παιχνίδι και οδήγησαν στο 75-69 (34'). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν ενέργεια, είχαν συνεχή κίνηση, πίεζαν συνεχώς την μπάλα και κρατούσαν το προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι από τις βολές με τον Σλούκα να φέρνει το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (79-79, 37') και τον Μάρτιν να δίνει το προβάδισμα (79-81, 38'). Το τρίποντο του Χάουαρντ έφερε και πάλι στη θέση του οδηγού (82-81) άμεσα, για κάνει στην επόμενη φάση το πέμπτο φάουλ του. Ο Σλούκας έγραψε το 82-83 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Χέις τον μιμήθηκε με 2/2 από τη γραμμή (84-83) με 55'' στο ρολόι. Ο ΜακΚίσικ πήγε ως το καλάθι, αλλά ο Λάιτι πήρε το επιθετικό φάουλ, στην επόμενη φάση η Βιλερμπάν ανανέωσε δύο φορές την επίθεσή της για να κάνει τελικά το φάουλ ο Βεζένκοφ με 9''9 να απομένουν. Ο Νόρις Κόουλ είχε 2/2 για το 86-83 με τον Σλούκα να ισοφαρίζει με τη λήξη σε 86-86.

Ο Έλληνας γκαρντ και ο Χάρισον από τη γραμμή οδήγησαν στο 89-90 και μετά από σχεδόν τρία λεπτά στην παράταση ο Κόουλ ευστόχησε στο πρώτο εντός πεδιάς σουτ σε αυτό το έξτρα πεντάλεπτο (91-90).

ΜακΚίσικ και Σλούκας έγραψαν το 91-94, 1'20'' πριν το τέλος και την παράτασης. Το τέταρτο κλέψιμο του Μάρτιν, οδήγησε στο 91-95 με 1/2 βολές του Χάρισον. Ο ίδιος και ο Σλούκας έγραψαν το 93-99, για να γράψει το τελικό 93-101 ο ΜακΚίσικ.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου θα απουσιάσει για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης για δεύτερο. H Βιλερμπάν είχε βάλει το όνομα του Μουσταφά Φολ στην αποστολή, αλλά στην προθέρμανση της ομάδας δεν αισθανόταν καλά μετά την ταλαιπωρία με την ίωση και δεν αγωνίστηκε.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός από τη Λιόν θα ταξιδέψει στο Κάουνας για την αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις (22/1, 20.00). Η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί για την 21η αγωνιστική την Βαλένθια (21/1, 21.45)

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πέρεθ, Τραβίτσκι

Δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101