25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Σβέντ έπαιξε και για τον Ρόμπινσον…

Η Χίμκι άφησε πίσω της το σοκ από τον σοβαρό τραυματισμό του Τόμας Ρόμπινσον (κάταγμα στο χέρι και θα λείψει από 3-4 μήνες) και επέστρεψε στις νίκες με τον Αλεξέι Σβέντ να κάνει σχεδόν τα πάντα και να παίζει και για τον συμπαίκτη του.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε γηπεδούχος της Μπάμπεργκ (82-73) και σταμάτησε το σερί των τριών συνεχόμενων ηττών.

Η Χίμκι έφτασε έτσι το ρεκορ της στο 6-4 με την ολοκλήρωση του 1/3 της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και άφησε τη γερμανική ομάδα στο 5-5.

Ο Αλεξέι Σβέντ έκανε μια από τις καλύτερες εφετινές του εμφανίσεις σημειώνοντας 26 πόντους  (5/9 διπ., 4/8 τρ.), μαζεύοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τη ρωσική ομάδα σε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να είναι στην πρώτη οκτάδα και να μπει στα πλέι οφ.

Η Χίμκι προηγήθηκε μόλις 23-21 στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως διότι οι φιλοξενούμενοι είχαν σε αυτό το διάστημα 4/6 τρίποντα, ενώ ο Χίκμαν (21π.) ήταν ο βασικός λόγος που έμεναν σε επαφή με το σκορ (42-40 ημίχρονο).

Μάλιστα παρά το ξέσπασμα των Ρώσων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όπου προηγήθηκαν με 49-40 με καλάθι του Χάκετ η Μπάμπεργκ ξαναέφτασε στον πόντο (51-50 στο 25') και έμεινε κοντά κυρίως με τον Χίκμαν μέχρι και το 34' (68-64).

Εκεί ανέλαβε δράση (και πάλι) ο Σβέντ με δύο συνεχόμενα καλάθια και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ανθρωπος του αγώνα: Θέλει και ρώτημα ;  Είπαμε για τη στατιστική του Σβέντ που έπαιξε και για τον τραυματία Ρόμπινσον και έκανε τη διαφορά.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Οι γηπεδούχοι είχαν 20 ασίστ  και 50% (10/20) στα τρίποντα, αλλά εξίσου σημαντικό είναι ότι στα κρίσιμα λεπτά δεν έκαναν κάποιο λάθος σε αντίθεση με τη Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-40, 62-56, 82-73