22.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ο Ρόκο και τ’ αδέρφια του

Ο Ρόκο Ούκιτς είναι παλιά καραβάνα, γεννημένος για τα μεγάλα παιχνίδια, έτσι δεν φοβήθηκε την ευθύνη στο τέλος. Πήρε τα κρίσιμα σουτ στηο τελευταίο λεπτό και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη επί του ΠΑΟΚ (77-71), με την οποία ουσιαστικά εξασφαλίζει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο και φτιάχνει την ψυχολογία της ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Τρίτης με τη Μονακό για το Champions League. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη πάλεψε, αλλά έχασε στο τέλος μια καλή ευκαιρία να πάρει μια νίκη, που θα του μεγάλωνε τις ελπίδες του να βγει στο τέλος της κανονικής περιόδου τέταρτος. Ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλάντον προηγήθηκε με 29-16 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και 39-37 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ο Αμερικανός σέντερ... εξαφανίστηκε από το παρκέ και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά. Με τους Μαυροειδή, Ελονού να κάνουν σπουδαία δουλειά πάνω στον Αμερικανό του ΠΑΟΚ και ομαδική δουλειά στην επίθεση η Ένωση πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 22' (42-40) και παρότι δεν ξέφυγε ποτέ, κράτησε αυτό το προβάδισμα ως το τέλος. Στην τελευταία περίοδο ο Τσόχλας και ο Μακ Φάντεν κράτησαν όρθιο τον ΠΑΟΚ, μάλιστα ο τελευταίος με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε 73-71 στο 39'. Αμέσως μετά όμως ο Ούκιτς με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 75-71 και στην επόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ ο Ελονού έκοψε στα ίσια τον Πέινερς και σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ, στην επιστροφή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος πάντως ήταν έξω από τα νερά του... Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΛΕΕΙ Η ΑΕΚ είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ (42 συνολικά), αλλα και 5/25 τρίποντα, γι' αυτό ίδρωσε για να κερδίσει. Σώθηκε όμως επειδή εκτέλεσε 37 βολές (26/37). Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς (44%), αλλά έκανε πολλά λάθη (16). ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ Ο Ρόκο Ούκιτς δεν έβαλε μόνο τα κρίσιμα τελευταία σουτ, αλλά ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στα ριμπάουντ διέπρεψαν επίσης τόσο ο Ελονού (9), που μάζεψε 6 επιθετικά έκανε το κρίσιμο κόψιμο στο τέλος πάνω στον Πέινερς, όσο και ο Κώστας Βασιλειάδης, που μάζεψε επίσης 9. Από τον ΠΑΟΚ ο Κλάντον είχε 17 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ήταν τραγικός στις βολές (3/10). Ο Τσόχλας βοήθησε πολύ στην τελευταία περίοδο έχοντας 3/3 τρίποντα. Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.