15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ο Ροντρίγκεζ καθάρισε και βύθισε τη Ρεάλ

Σε κατάσταση πρόωρης κρίσης φαίνεται να μπαίνει η Ρεάλ Μαδρίτης αφού δεν τα κατάφερε ούτε στο Μιλάνο γνωρίζοντας την τρίτη ήττα της στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Ευρωλίγκας. Η Μιλάνο επικράτησε με 78-70 παρότι στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω ακόμη και με 14 πόντους, ενώ χρειάστηκε 28 λεπτά για να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε μία μνημεώδη εμφάνιση, «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του και τη βύθισε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Με τον Αμπάλντε να μπαίνει φουριόζος στο ματς με 3/3 τρίποντα στα πρώτα τρία λεπτά, η Ρεάλ προηγήθηκε με 11-4. Οι Ιταλοί με σοβαρές δυσκολίες στην επίθεση, είχαν 4/15 σουτ στο 8' (8-16). Έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 19-10. Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, αφού έπειτα από 16 λεπτά αγωνιστικής δράσης η Μιλάνο είχε 0/4 και η Ρεάλ 8/14! Έτσι η «Βασίλισσα» βρέθηκε μπροστά με 14 (24-38) πριν κλείσει το ημίχρονο στο +11 (31-42).

Η αντίδραση που δεν βγήκε στα πρώτα 20 λεπτά από τη Μιλάνο, ήρθε στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 13-4 πλησίασαν στους δύο (44-46) στο 26'. 1,5 λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, η Μιλάνο πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ (50-49). Στο 30' η Ρεάλ ήταν και πάλι μπροστά όμως είχε χάσει πια το σημαντικό προβάδισμα του ημιχρόνου (54-55).

Έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, η Μιλάνο μπήκε καλύτερα και στην τέταρτη περίοδο. Το 12-2 των πρώτων τριών λεπτών, της έδωσαν όχι μόνο το προβάδισμα αλλά και «αέρα» εννιά πόντων (66-57), αφού η Ρεάλ βρισκόταν σε... πλημμύρα στο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο όμως συνήλθε και πλησίασε στον πόντο (68-67) με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία του (37'). Η Μιλάνο όμως ξέφυγε ξανά. Με ένα δίποντο του Σιλντς και ένα τρίποντο του Μορασίνι, βρέθηκε στο +7 (74-67), 1,5 λεπτό πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο του Γιούλ δεν αρκούσε για τη Ρεάλ (74-70) αφού ο Χάινς (76-70) και ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ με βολές έγραψαν τον επίλογο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Όταν βελτίωσε την άμυνα της και βελτίωσε στοιχειωδώς τα ποσοστά της, η Μιλάνο ανέτρεψε σε ένα δεκάλεπτο τα εις βάρος της δεδομένα του ημιχρόνου. Το 23-13 της τρίτης περιόδου άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Μπορεί η Ρεάλ να επέστρεψε από το -9 όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και ο Σέιβον Σιλντς σημείωσαν τους 44 από τους 78 πόντους της ομάδας τους έχοντας μαζί 13/13 βολές, 8/12 δίποντα και 5/10 τρίποντα.