18.3 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Προμηθέας πήρε το φιλικό… θρίλερ στην Πάτρα

Ένα πολύ ενδιαφέρον και χορταστικό, αν κρίνει κανείς από το σκορ, παιχνίδι έγινε στην Πάτρα. Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι με 95-92 σε ένα φιλικό που κρίθηκε στην παράταση. Ο Προμηθέας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-33, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με ισοπαλία 81-81.

Σ’ ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με επίσημο και λιγότερο με φιλικό οι δυο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα, με τους προπονητές να βάζουν τα στοιχεία που θέλουν στο παιχνίδι τους σε άμυνα και επίθεση.

Για το Περιστέρι έκαναν πολύ καλή εμφάνιση ο Στίβεν Γκρέι και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ενώ για τους Πατρινούς το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, ο Ντελρόι Τζέιμς πέτυχε 21 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν Μίλερ και Γιαννόπουλος.

Στην κανονική διάρκεια ο Αμπντούλ Γκάντι στα 20’’ πριν το τέλος ευστόχησε σε 1/2 ελεύθερες βολές, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση και το άστοχο σουτ στην τελευταία επίθεση του Αγραβάνη έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί, ο Προμηθέας είχε πιο πολλές λύσεις και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Αναστόπουλος Αντ., Τσιμπούρης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-33, 58-60, 81-81 (κ.α.), 95-92 (παρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 1, Αγραβάνης 13, Γκάρετ 2, Λούντζης 2, Χριστοδούλου 11 (1 τριπ.), Μίλερ 23 (4 τριπ.), Γιαννόπουλος 19 (4 τριπ.), Μαντζούκας 3, Τζέιμς 21 (3 τριπ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 5, Γκάντι 10 (1 τριπ.), Σκορδίλης 6, Πέτεγουει 10, Σαλούστρος 6, Αθηναίου 6 (2 τριπ.), Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 22, Γκρέι 25 (6 τριπ.).