19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ο Πρίφτης νίκησε τον Μπαρτζώκα (pics)

Ο Δημήτρης Πρίφτης ήταν ο νικητής της ελληνικής αναμέτρησης των πάγκων στην Ρωσία. Η Ούνιξ Καζάν επικράτησε 83-80 εκτός έδρας της Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα και παραμένει πρώτη στη βαθμολογία με μόλις μία ήττα στο παθητικό της. Έπεται η ΤΣΣΚΑ (17-2), ενώ η Χίμκι βρίσκεται στη 5η θέση (9-9).

Η Ούνιξ είχε πάρει μια σημαντική διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου που έφτασε +16 (66-50), αλλά η Χίμκι μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 13-5 και ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ισοπαλία (68-68, 35’10’’). Ο Πρίφτης είδε την Ούνιξ Καζάν να φτάνει στο +7 (69-76, 37’40’’) και λίγο αργότερα στο +8 (72-80, 38’50’’), για να πάρει τελικά και τη νίκη με το 80-83 εκτός έδρας. Ο Σμιθ ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντων, από 13 πόντους σημείωσαν ΕνΝτουρ και Κολόμ και 11 πρόσθεσε ο Λόκετ. Ο Κολόμ είχε και 10 τελικές πάσες! Ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 19 πόντους για την Χίμκι, ο Γκιλ πρόσθεσε 18 και μάζεψε και 10 ριμπάουντ και από 14 είχαν οι Βιάλτσεφ – Ρόμπινσον.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη πήρε εύκολα τη νίκη με 108-73 από την Ενισέι. Ο Λέο Βέστερμαν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ και ακολούθησαν οι Κλάιμπερν (14), Μακίεφ (14), Χάντερ (12), Χίγγινς (11), Ντε Κολό (10). Ο Ντένις Ζαχάροφ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ 18 πόντους.