22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Πουαριέ ντύθηκε Αη Βασίλης για τη Μπασκόνια

Τεράστιο διπλό (82-81) για τη Μπασκόνια στην Πόλη επί της Εφές Αναντολού με τους φιλοξενούμενους να "κλέβουν" τη νίκη στο φινάλε με 4/4 βολές, του Σενγκέλια και του Πουαριέ ο οποίος ήταν εκπληκτικός και ουσιαστικά αυτός που έκρινε τον αγώνα τυπικά και ουσιαστικά.

Ο Γάλλος σέντερ με δικές του βολές (σε φάουλ που κέρδισε από τον Στίματς) σφράγισε τη μεγάλη νίκη της Μπασκόνια που έφτασε τις έξι νίκες αφήνοντας στην ουρά - και με λίγες ελπίδες πλέον να μπει στα πλέι οφ - της Εφές Αναντολού που έμεινε με τις τρεις νίκες που έχει πετύχει σε αυτά τα 12 πρώτα παιχνίδια της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι είχαν πάρει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, κυρίως χάρις στους Πουαριέ και Τζάνινγκ (16π. με 4/6 τρ.) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-42 ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και τα ριμπάουντ. Με τον Σενγκέλια να βάζει και αυτός το λιθαράκι του (17π. με 6/6 δίποντα και 8 ριμπάουντ) οι φιλοξενούμενοι πήγαν μέχρι και στο +10 (57-47) στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ενώ στο 26' ήταν μπροστά με 60-51 έχοντας δεχτεί μόλις εννέα πόντους από τους γηπεδούχους σε έξι λεπτά. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για την επιβίωση.

Ο Μακόλουμ πήρε το όπλο του και η Εφές με δικό της σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 61-60 ενώ στη συνέχεια ξέφυγε ακόμα και με εννέα πόντους (74-65 στο 33') δείχνοντας ότι θα επιστρέψει μετά από καιρό στις νίκες και θα ξεκολλήσει από την ουρά της βαθμολογίας. Ομως λογάριαζε χωρίς τους παίκτες του Μαρτίνεθ, οι οποίοι ξαναθυμήθηκαν ότι μπορούν να παίξουν άμυνα και έφεραν τα πάνω κάτω. Ηταν σειρά για το δικό της 7-0 και τη μείωση του σκορ στον πόντο (79-78, από 79-71 στο 36') ενώ με βολές του Σενγκέλια έμεινε ζωντανή μειώνοντας εκ νέου σε 81-80 για να έρθει ο Πουαριέ και να δώσει τη χαριστική βολή.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Βινσέν Πουαριέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τις βολές που έκριναν τον αγώνα, καθώς έκανε το παιχνίδι της ζωής του !   Διότι δεν ήταν μόνο οι βολές στα 3'' αλλά οι 16 πόντοι, τα 12 ριμπάουντ και τα 5 κοψίματα του που έκριναν σε μεγάλο βαθμό τον αγώνα. Χαρακτηριστικό ότι συγκέντρωσε 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Και να φανταστεί κανείς ότι σουτάρει με ποσοστό μόλις 64% από τη γραμμή των φάουλ και ήδη στο προηγούμενο ζευγάρι βολών που είχε στον αγώνα είχε αστοχήσει και στις δύο !

Με τη γλώσσα των αριθμών: Παρά το ρεκόρ καριέρας με 17 ριμπάουντ του Στίματς, η Εφές έχασε τη μάχη κάτω από καλάθια (30 έναντι 37 τα "σκουπίδια") ενώ παράλληλα τα έσπασε από τα 6.75 (8/25) !

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 68-65, 81-82.