24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο πανίσχυρος κανόνας του 1ου τελικού επιβεβαιώθηκε στο ΣΕΦ

Ο «νόμος» που θέλει την ομάδα που έχει το πλεονέκτημα της έδρας να παίρνει συνήθως τον πρώτο τελικό, επιβεβαιώθηκε στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0.

Μόνο πέντε φορές σε σύνολο 25 πλέον, πρώτων τελικών νίκησε η φιλοξενούμενη ομάδα και έκανε το «break»…

2002: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 74-82 Καρ και Ντικούδης 16 – Παπανικολάου 21, Φόρεστ 15

2009: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 67-69 Τσίλντρες 23, Μπουρούσης 18 - Πέκοβιτς 16, Νίκολας 15

2011: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 70-75 Μπουρούσης και Τεόντοσιτς 14 - Διαμαντίδης 21, Μάριτς 14

2013: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 51-64 Σπανούλης 11, Πρίντεζης 9 – Ούκιτς 12, Μπράμος 11

2016: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-83 Λοτζέσκι 21, Πρίντεζης 17 – Καλάθης 16π, 8ρ, 8ασ, 4κλ, Φελντέιν 15

Απομένει πια να φανεί αν θα επιβεβαιωθεί και ο άλλος "νόμος" για τον οποίο το basketa.gr φρόντισε να σας προετοιμάσει εγκαίρως...

*Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 40 νίκες σε τελικούς πλέι οφ και σε σύνολο 84 αγώνων.

*Ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» επιθετικά στο τέλος και έτσι έχασε το ματς. Μάλιστα ισοφάρισε την 3η χειρότερη επίδοση του σε μία περίοδο τελικού μένοντας στους οχτώ στην 4η. Την ίδια είχε στην 3η περίοδο του 2ου τελικού του 2003 και στην 3η περίοδο του 4ου τελικού του 2007. Χειρότερη όλων παραμένει εκείνη της 4ης περιόδου του 1ου τελικού του 2010 όταν έμεινε στους επτά πόντους.

Photo Credits: Eurokinissi